Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Známý spisovatel Salman Rushdie vybojoval svou facebookovou stránku zpět díky Twitteru

Nezvyklou krizí identity si v posledních dnech prošel spisovatel Salman Rushdie známý svými knihami Půlnoční děti nebo Satanské verše. Facebook mu v domění, že se nejedná o pravého Salmana Rushdieho, zablokoval osobní účet Salmana Rushdieho na této sociální síti. Facebook tak ostatně činí poměrně často, v nedávné době se podobná situace odehrála i v souvislosti s facebookovým účtem Zdeňka Škromacha.

Zablokuje-li vám Facebook účet, ani doklady vám nemusí pomoci

Rushdiemu nepomohlo ani zaslání kopie cestovního pasu. Je v něm totiž zapsán svým celým jménem: Ahmed Salman Rushdie. Facebook se jeho účet pokusil podle svých pravidel přejmenovat na Ahmed Rushdie, přestože toto jméno Rushdie nepoužívá. Na žádost o přejmenování účtu již Facebook nereagoval.

Jsou pravidla Facebooku o používání jmen absurdní?

Rushdie si na celou situaci stěžoval na jiné sociální síti – na Twitteru. O absurdním případu se tak dozvěděli nejen jeho vlastní followeři, ale i samotný šéf Facebooku Mark Zuckerberg. Čtyřiašedesátiletý celosvětově známý spisovatel upozornil na absurdnost a nelogičnost opatření Facebooku: „Nutit mě používat jméno Ahmed Rushdie je stejné jako nutit J. Edgara Hoovera podepisovat se John Hoover.“ Jinde také demonstroval svůj případ na jméně populárního Paula McCartneyho, který rovněž nepoužívá své první jméno John.

Poté, co si na celou situaci Rushdie stěžoval na Twitteru, dočkal se do několika hodin konečně omluvy a obnovení svého profilu na Facebooku. Tato strategie se mu tedy osvědčila.

Svou druhou éru na Facebooku přivítal slovy: „Jsem znovu Salman Rushdie. Cítím se zase výborně. Zažít krizi identity v mém věku není legrace. Díky, Twittere!“

Zdroj: nytimes.com, datarama.aktualne.centrum.cz

Publikováno: Úterý, 15 Listopad, 2011 autorem Facemag.cz