Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Zlatý Glóbus 2011: The Social Network proměnil 4 z 6 nominací

Los Angeles – Snímek Davida Finchera (režisér snímků Sedm, Hra, Klub rváčů, Zodiac) The Social Network, který volně mapuje počátky sociální sítě Facebook, se stal nejúspěšnějším filmem letošních prestižních filmových a televizních cen Zlatý glóbus. Získal celkem čtyři ocenění z šesti nominací – za nejlepší film, scénář, režii a hudbu.

O snímku The Social Network je známo, že nebyl samotným Markem Zuckerbergem (zakladatelem sociální sítě Facebook) přijat nijak pozitivně. Film The Social Network vychází z knižní předlohy Bena Mezriche. Ten popisuje okolnosti vzniku v současnosti největší sociální sítě Facebook a zachycuje klíčové spory, k nimž v počátcích Facebooku došlo. Pravdivost tohoto příběhu byla a je Markem Zuckerbergem několikrát zpochybněna. „Mark Zuckerberg se tváří, že ho vlastně moc nezajímá, jeho protivníci ve sporech, jež film popisuje, jsou zase vázáni mlčenlivostí, jež byla podmínkou velkorysého mimosoudního vyrovnání. Scenárista Sorkin se vyjadřuje v tom smyslu, že historická věrnost nebyla jeho zásadní ambicí.“ (Lidovky.cz: Inteligenti a idioti na sociální síti)

O snímku The Social Network
„Každá doba má své vizionáře, kteří za sebou ve stopách své geniality zanechají pozměněný svět – ale málokdy k tomu dojde bez boje o to, co se přesně událo, a kdo byl přítomen okamžiku zrození změn. Ve filmu The Social Network divákům režisér David Fincher a scenárista Aaron Sorkin umožňují nahlédnout do okamžiků, kdy vznikal Facebook, nejrevolučnější sociální fenomén nového století, prostřednictvím odlišných pohledů hyperinteligentních mladých mužů, kteří svorně tvrdí, že právě oni byli u toho, když Facebook vznikl. Výsledkem je drama plné tvoření i destrukce, drama, které se zcela záměrně vyhýbá jediné interpretaci, ale místo toho poukazuje na rozpory v subjektivních výkladech událostí, aby tak zrcadlilo stále se měnící sociální vztahy, které jsou pro naši současnost charakteristické.“ (oficiální text distributora snímku The Social Network)

Publikováno: Pondělí, 17 Leden, 2011 autorem Facemag.cz