Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Začátečníkův průvodce Facebookem

Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, na světě ještě stále existují lidé nedotčení Facebookem – a je vysoce pravděpodobné, že právě vy takovou výjimku také znáte. Možná jste se sami s Facebookem seznámili teprve nedávno nebo jste ještě neměli čas prozkoumat všechna jeho zákoutí a možnosti.

Pokud mezi začátečníky na Facebooku skutečně patříte, možná se vám bude hodit náš rychlokurz, díky kterému si osvojíte základy používání Facebooku. Projdeme si základní prvky, podmínky užívání i uživatelskou kulturu.

Dokonce i když jste přes Facebook kovaný profík, může být pro vás zajímavé a zábavné se na nejrychleji expandující sociální síť pohlédnout znovu očima začátečníka. Co byste si o Facebooku mysleli, kdybyste jej dnes viděli poprvé?

1. Profil Timeline

Předtím, než si na Facebooku začnete hledat přátele, je důležité vyplnit svou Timeline, neboli váš osobní profil. Jedná se o místo, kde se o vás lidé na Facebooku dozvědí vechny potřebné informace. Z hlavní stránky Facebooku, tzv. newsfeedu, se na profil dostanete pokaždé, když kliknete na své jméno či avatar (malou fotku) kdekoliv na stránce.

Začátečníkův průvodce Facebookem

Když na Facebooku kliknete na své jméno v některé z označených oblastí (nebo třeba přímo v newsfeedu), Facebook vás přenese na váš profil.

Úprava profilu obnáší nahrání pěkného profilového fota, vyplnění informací o vás, jako je vaše zaměstnání, datum narození či zda jste i nejste v partnerském vztahu – řada možností je ovšem volitelných a je jen na vás, zda se s nimi chcete pochlubit světu. Timeline se ale jmenuje Timeline (časové osa) podle toho, že na ni můžete přidávat různé významné události od vašeho narození až po současnost, tak se nestyďte a využijte možností, které nabízí. Stejně jako tolik jiných lidí na Facebooku.

Začátečníkův průvodce po Facebooku

Na profil především nahrajte svou profilovou fotku, podle níž vás budou moci poznat vaši přátelé, a úvodní fotku, která může vyjádřit třeba váš poslední zážitek nebo názor či koníček.

2. Přátelé

Jakmile jste vyplnili svou Timeline, je na čase se porozhlédnout po svých přátelích, kteří Facebook také používají. Nebojte se, že byste zůstali na Facebooku osamělí – najdete zde určitě většinu vašich známých, kolegů, sousedů či bývalých spolužáků, o příslušnících vaší vlastní rodiny nemluvě. Najdete je zadáním jména do vyhledávače v horní liště stránky.

Průvodce Facebookem pro začátečníky

Najděte své přátele, oblíbené značky a stránky ve vyhledávači v horní liště Facebooku

Jak si začnete vytvářet okruh přátel, Facebook vám navrhne další lidi, které byste mohli znát na základě vašich společných kontaktů. V pravém sloupci najdete tyto navrhované přátele v kolonce „Lidé, které byste mohli znát“.

3. Newsfeed

Najít si na Facebooku přátele je skvělé nejen proto, že s nimi takto můžete udržovat spojení, ale také z toho důvodu, že nyní budete vědět o nejnovějších událostech v jejich životech a budete jim moci snadno sdělit zase svoje zážitky. Místo, kde se můžete takto navzájem o všem informovat se jmenuje Newsfeed.

Jakmile jste se zaregistrovali na Facebook, Newsfeed je první věcí, kterou po příhlášení na Facebook uvidíte. V newsfeedu uvidíte sdílené statusy vašich přátel, jejich fotky či odkazy na zajímavé články nebo videa. Facebook zrovna nedávno udělal v Newsfeedu zajímavé změny: nastavil algoritmus, který zobrazuje statusy vašich přátel ne podle data, kdy byly zveřejněny, ale podle jejich relevance – a ta záleží na vašich vlastních aktivitách. Facebook podle toho seřazuje statusy od nejdůležitějších k nejméně důležitým – je to podobné třeba klasickým novinám, kde se na první stránce vždy píšou ty nejdůležitější zprávy.

Průvodce Facebookem pro začátečníky

Pokud se vám nelíbí řazení statusů podle relevance, můžete jej změnit na chronologické řazení.

Pokud se vám tento styl řazení statusů nelíbí, lze jej snadno změnit. Pod řádkem pro přidávání vlastních statusů (v horní části obrazovky uprostřed) najděte tlačítko „Seřadit“ a zde si vyberte řazení od nejnovějších příspěvků.

4. Updateování statusu

Status je vlastně cokoliv zajímavého, co chcete sdílet se svými přáteli na Facebooku – může se jednat o vaše myšlenky, zážitky, fotky, odkazy a mnoho dalšího. Jedná se o základní způsob, jak komunikovat se svými přáteli. Status můžete napsat buď v příslušném řádku nad newsfeedem nebo v tomtéž řádku na vašem profilu Timeline.

Průvodce Facebookem pro naprosté začátečníky

V tomto řádku můžete updateovat svůj status.

Předtím, než ale napíšete svůj první status, porozhlédněte se kolem a zjistěte, jaké statusy píší vaši přátelé. Každý člověk má svůj osobitý styl a frekvenci zveřejňování statusů, existuje zde však určitá etiketa, kterou je vhodné dodržovat. Základním pravidlem rozhodně je nespamovat – tedy nevytvářet statusy o každé běžné činnosti, kterou přes den děláte („Zrovna jsem vstal.“ „Sedím v práci.“ „Jdu spát.“). Takové statusy jsou nudné a obtěžující. Facebook je dnes chápán jako médium pro sdílení zajímavého, podnětného obsahu a vyvolání diskuse – i vaše statusy by takové měly být.

5. Značky

Přestože jsou lidé hlavní entitou na Facebooku, nejsou rozhodně jedinou jho součástí – čím dál více velkých značek a také rostoucí počet malých firem a podniků využívá Facebook k tomu, aby se takto spojilo se svými fanoušky a získalo od nich patřičný feedback. Velké značky, jako třeba Coca-Cola nebo Disney mají desítky milionů fanoušků, kteří stále se zájmem sledují vývoj jejich oblíbených značek.

Průvodce Facebookem pro začátečníky

Kliknutím na tlačítko „To se mi líbí“ pod velkou úvodní fotografií se stanete fanouškem stránky a budete dostávat aktualizace jejího statusu.

Najděte na Facebooku značky, které máte rádi, prohlédněte si jejich Timeline a podpořte je zmáčknutím tlačítka „To se mi líbí“. Budete tak do svého newsfeedu dostávat aktualizace jejich statusů a vždy budete vědět, čím vaše oblíbená značka právě žije nebo budete moci svůj oblíbený podnik kontaktovat.

6. Tlačítko „To se mi líbí“

Tlačítko „To se mi líbí“ je jedním z nejmocnějších nástrojů Facebooku. Můžete jej najít prakticky kdekoliv – u statusů, životních událostí vašich přátel, fotografií, videí, odkazů, aplikací a mnohého dalšího obsahu. Stisknutím tlačítka vyjádříte autorovi statusu váš souhlas, zájem, podporu.

Průvodce Facebookem pro začátečníky

Tlačítko „To se mi líbí“ je vyjádřením podpory či souhlasu se statusem.

Možná jste si dokonce všimli, že tlačítko „To se mi líbí“ najdete i na mnoha jiných stránkách mimo Facebook – třeba u článků v internetových magazínech nebo u příspěvků v blozích. Když na této stránce zmáčknete tlačítko „To se mi líbí“, tato informace se objeví na Facebooku a umožní vašim přátelům si třeba všimnout zajímavého článku nebo vaši aktivitu okomentovat.

Mějte ale na paměti, že Facebook sleduje vaši aktivitu na jiných stránkách a využívá ji ke sběru dat a posléze k lepšímu nastavení reklam, které se vám na Facebooku zobrazují. Tyto údaje také může poskytnout třetí straně. „Likujte“ proto stránky na Facebooku i mimo Facebook s rozmyslem.

7. Tagování

Tagování znamená, že můžete ve svých příspěvcích přímým odkazem označit jiného uživatele. Tento uživatel o tom, že jste jej tagovali, dostane upozornění. Tagování přidává další rozměr a novou dimenzi spojení mezi uživateli Facebooku. Pokud si například přejete, aby si některý váš kamarád přečetl článek, který by jej podle vás mohl velmi zajímat, není nic jednoduššího než k odkazu na článek přidat jeho jméno – on se díky tagování o příspěvku okamžitě dozví a bude si moci článek přečíst.

Jak tagování funguje? Zcela jednoduše. Do updatu vašeho statusu v příslušném řádku vepište jméno osoby, kterou chcete tagovat – někdy stačí pouze křestní jméno. Facebook automaticky ukáže seznam osob napsaného jména, vy jen vyberete tu pravou a kliknete.

Pro tagování lidí na fotkách je princip trochu jiný. Facebook je vybaven technologií, která na fotce automaticky rozezná lidský obličej, a vy pak jen napíšete ke konkrétní tváři jméno jejího vlastníka – stejným způsobem, jaký jsme popsali výše.

Průvodce Facebookem pro úplné začátečníky

Tagování lidí na fotkách je vcelku snadné: stačí najet na tvář uživatele a Facebook vám automaticky nabídne možnost vepsat do kolonky jméno jejího vlastníka.

Příspěvek, v němž je někdo tagován, se okamžitě objeví na jeho profilu Timeline a jeho newsfeedu, kde mohou příspěvek vidět jeho přátelé. Někteří lidé tuto možnost nemají moc rádi, a tak tagování své osoby různě blokují nebo tagy později smazávají. Mějte na paměti, že postoj lidí k tagování je různý a tagujte opět s rozmyslem – rozhodně nepřidávejte jména svých známých na fotografie, kde jsou tito vaši známí v trapné nebo jinak kompromitující situaci!

8. Soukromí

O soukromí na Facebooku by se dala napsat celá kniha, a možná ne jedna. Veškeré nastavení soukromí naleznete pod ikonkou zámku na horní liště Facebooku.

Začátečníkův průvodce po Facebooku

Pod touto ikonkou najdete ve, co se týká nastavení soukromí na Facebooku – a je toho víc než dost.

Pro vás jako začátečníka jsou nejpodstatnější tyto body:

  1. Soukromí mezi uživateli: Chcete si do přátel na Facebooku přidat svého šéfa nebo rodiče? Zvažte jejich umístění do tzv. seznamů. Můžete pak nastavit, které příspěvky lidé z tohoto seznamu neuvidí nebo třeba zabránit tomu, aby váš zaměstnavatel viděl fotky, na kterých vás někdo označil – to se zejména hodí, pokud má váš kamarád dobrý zvyk vždy v pondělí zveřejnit pozdní fotky z víkendové party.
  2. Veřejný profil: Můžete kontrolovat, kteří uživatelé budou mít přístup k informacím o vašem profilu. Tato omezení lze nastavit globálně nebo také položku po položce – když si třeba nepřejete, aby cizí lidé viděli vaše datum narození či rodinný stav, zároveň se ale rádi pochlubíte třeba svými uměleckými fotkami.
  3. Přístup třetí strany: Facebook postupně navázal spolupráci s celou řadou dalších webů, třeba Pinterestem nebo Instagramem, a vytvořil specifické aplikace, které tyto stránky přímo propojí s vaším profilem. K tomu tyto aplikace ale potřebují údaje z vašeho profilu. Nebojte se, že by k tomu docházelo bez vašeho vědomí – aplikace vás vždy požádá o svolení. Mějte ale na mysli, že tyto aplikace vždy do jisté míry představují bezpečnostní riziko a volte pečlivě, kterým aplikacím povolíte přístup ke svému profilu.

9. Facebook Aplikace

Aplikace na Facebooku, vybudované pomocí Open Graph (tedy jakéhosi seznamu vašich zálib, preferencí, oblíbených knih, značek či hudby nebo aktivity na Facebooku), vám umožní větší personalizaci a zapojení do života na sociální síti. Mohou váš Facebook rozšířit o cokoliv – hry, fotoalba nebo snadný přístup k poslechu hudby.

K tomu, aby aplikace mohla na vašem Facebooku pracovat, je zapotřebí, abyste jí povolili přístup k vašemu profilu Timeline. Aplikace pak s profilem naváže spojení, které se mimo jiné projevuje tím, že se na vašem profilu budou automaticky objevovat informace o tom, jak s aplikací interagujete – třeba jaký pokrok jste udělali ve hře nebo jaké jste si právě poslechli písničky. Tuto možnost je ale samozřejmě možné vypnout.

Neobohacujte svůj Facebook příliš mnoha aplikacemi, vyberte si jen ty, které jsou pro vás skutečně podstatné. Neustálé aktualizace a žádosti, které aplikace vysílá směrem k vašim přátelům, totiž jimi mohou být vnímány jako obtěžující – a v horším případě mohou zcizit jejich osobní data, aniž by k tomu dali aplikaci povolení.

10. Sledování

Pokud na svém profilu povolíte tzv. sledování, umožní to jiným lidem, aby sledovali vaše statusy i bez toho, aby byli zároveň vašimi přáteli. Tato možnost je nejčastěji využívána slavnými osobnostmi – celebritami, politiky nebo třeba novináři – aby své příznivce seznámili s nejaktuálnějšími životními událostmi a zároveň si možnost být s někým přátelé vyhradili pro své skutečné přátele.

Začátečníkův průvodce Facebookem

Slavné osobnosti si mezi své přátele nemohou přidat každého fanouška, který je o to požádá. Aby ale jejich příznivci mohli sledovat jejich profil, vytvořil Facebook možnost sledování.

Jak můžete někoho sledovat? Pokud má osoba tuto možnost zapnutou, uvidíte tlačítko Sledovat v pravé horní části jejího profilu Timeline.

11. Facebook pro mobilní telefon

Facebook vytvořil mobilní aplikaci, která vám přinese spojení s vaším Facebookem přes mobilní telefon. Newsfeed i profil Timeline je v aplikaci zjednodušen, přesto aplikace nabízí řadu zajímavých prvků a funkcí. Můžete používat chat, přidávat statusy i fotky, používat aplikace.

Nejzajímavější funkcí v souvislosti s Facebookem pro mobil je tzv. check-in – možnost označit místo, kde se právě nacházíte. Tuto funkci samozřejmě můžete využívat i na stolním počítači, ale když zrovna pobýváte na nějakém zajímavém místě, máte s sebou spíše počítač nebo svůj mobil? Pravděpodobněji asi mobil – a ten vám umožní zaznamenávat vaši lokaci skutečně aktuálně.

Náš manuál je skutečně jen velmi obecný, jen kloužeme po povrchu samostatného vesmíru, jakým je Facebook. Pro naprosté začátečníky by ale měl být dostačující – nyní byste měli znát o Facebooku to nejzákladnější.

Pokud jste nováček, měli byste nyní být schopni používat základní funkce Facebooku a svobodně objevovat nové. Tak do toho!

Zdroj:  http://mashable.com/2012/05/16/facebook-for-beginners/

Publikováno: Sobota, 24 Srpen, 2013 autorem Facemag.cz