Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

„Výstraha, doporučuji přečíst“ byl jen další podvod!

Přestože jsou tyto podvody stále stejné, statisíce lidí se i nadále nechává nachytat. Dokazuje to okolo 150 tisíc fanoušků podvodné stránky „Výstraha, doporučuji přečíst“. Tato stránka byla již Facebookem smazána, nicméně její kopie se stále objevují. S ohledem na Vaše žádosti v e-mailu a v komentářích jsem se rozhodl napsat o tomto konkrétním případu víc a ukázat na něm, jak rozpoznat podvodnou stránku.

„dovolte, abych se představil. Jsem hlavní administrátor…

…facebooku pro Českou republiku.“ Těmito slovy začíná propagační text stránky, která se snaží působit oficiálně. Již v této chvíli by Vám mělo dojít, že jde o podvod. Jen si vzpomeňte, jestli někdy v minulosti byla nějaká změna na Facebooku předem podmiňována účastí ve fan stránce… Nikdy. Proč by to také skuteční administrátoři Facebooku dělali, když Vám mohou cokoliv napsat rovnou na hlavní stránku? To ale neumí podvodníci a tak jim nezbývá, než Vám nalhávat, že jedině přidáním do té či oné skupiny/stránky se Vám cosi aktivuje, nebo neaktivuje. Vaše účast v těchto stránkách je čistě dobrovolná a žádná sankce Vám nehrozí, když se nepřidáte. Podvodníci ale rádi vydírají viz pokračování textu výhružkou:

„Jakmile se odmítne stát fanouškem či rozeslat pozvánky svým přátelům, aplikace jeho profil označí a bude odstraněn spolu s neaktivními účty.“

Celý text je velmi amatérsky zpracován, ale řada lidí si podrobností vůbec nevšímá a zhrozí se nad tím, že by jim měl být profil deaktivován. To Vám samozřejmě nehrozí, Facebook si nebude úmyslně mazat uživatele jen proto, že se nepřidali do nějaké stránky, vždyť díky množství účtů prosperují.

Jak podvodná stránka vydělává

Nechme úvodní text stranou, i když by se na něm dala ukázat celá řada nesmyslů. Přejdeme k samotné stránce, k tomu, jak podvodník vydělává a jak rozeznat podvod.

V levé části stránky najdeme reklamu na aukro.cz. Po najetí myší na reklamu, zjistíme, že vede na odkaz http://www.aukro.cz/?ap=1&aid=14393066&bid=265319. To ve stručnosti znamená, že podvodník se zaregistroval do partnerského programu společnosti Aukro a čísla v adrese značí jeho identifikační číslo v systému. Podle něj by mohlo Aukro vypátrat autora. Podvodník napřed naláká na nesmysl ohromné množství lidí a pak doufá, že nějaké procento z nich klikne na reklamu a zaregistruje se na Aukru. Aukro mu za to vyplatí provizi.

Hned pod touto reklamou se nachází autorův inzerát na výrobu obdobných fanouškovských stránek a slibuje velký úspěch na rozdíl od běžně zakládaných stránek. Samozřejmě se už nezmiňuje o tom, jakých praktik využívá. I tato informace by Vám měla evokovat, že se zde o administrátory Facebooku rozhodně nejedná. Ti se nepotřebují živit zakládáním fan stránek.

Jako třešnička na dortu se zde také jeví úsměvná emailová adresa autora facelama@centrum.cz.

Přijdou další…

Tento podvod samozřejmě zdaleka nebyl první ani poslední. Brzy přijdou další a lidé se stále budou ptát, zda-li je to, či ono podvod. Co se týká oficiálních informací Facebooku, podvod rozeznáte snadno sami. Stačí si uvědomit, k čemu má přístup majitel Facebooku a k čemu všichni uživatelé. Majitel, případně administrátor nemusí zakládat stránky, aby Vám sdělil něco důležitého. Důležité informace se objevují na hlavní stránce, případně pro ujištění můžete navštívit oficiální blog.

Kde najdete oficiální informace

Skutečně oficiální informace najdete zde:

http://blog.facebook.com/

http://www.facebook.com/facebook – Toto je sice fan stránka (oficiální), ale v žádném případě se nemusíte stát fanouškem, nikdo Vás zde k ničemu nenutí, natož nedejbože zaspamovat všechny své přátele. Že jde o oficiální stránku, poznáte tak, že na ní odkazuje blog.facebook.com.

Publikováno: Pondělí, 16 Srpen, 2010 autorem Facemag.cz
Komentáře
  • Nedokážu pochopit lidi, které se do těchto skupin neustále přidávají. To mi chtějí tvrdit, že jsou tak hloupí nebo se nechají snadno opít rohlíkem? Nebo snad chtějí mít nejdelší seznam stránek na FB :-D Až začne lidstvo přemýšlet, tak se všem uleví.

   S pozdravem

   Masterbill

  • Masterbill úplne s tebou súhlasím nechápem tých ludí :D

  • Stačí se řídit jednoduchým pravidlem, že každá stránka, která vás nutí posílat pozvánku všem svým přátelům je podvodná – nebo minimálně spam.

   Tyhle stránky přecijen ale mají jednu výhodu – člověk se něco dozví o inteligenci svých přátel :-)

  • Vezmu to systematicky, zpráva je velice užitečná a měla by se šířit. Je velice důležité psát o těchto podvodech co nejvíce článků. Veřejnost o tom musí vědět.
   Na podvodnou stránku kde se falešný administrátor představuje jako hlavní administrátor jsem dokonce osobně narazil. Musel jsem se zasmát tomu, že nevěděl jak se píše upgrade (napsal upgreit)
   Ale hlavně se musím vyjádřit k těm názorům diskutérů výše. Není to tím, že by lidé byli hloupí a nebo se nechali snadno opít rohlíkem. Tato vaše póza je průhledná. Problém u většiny lidí tohoto typu je odvěký. Člověk v jistých chvílích vidí jen to co chce vidět. To je i váš příklad kdy zde říkáte to že nechápete hloupost těchto uživatelů (Chápete to až moc dobře). Stejně tak oni nevidí třeba překlepy na profilu a prvky které dokazují podvod. V tu chvíli vidí něco co jim onen podvodník podsouvá. Na podobném principu pracuje reklama. A krom toho v pravidlech pro psaní webu je jedna zásada kterou jsem si zapamatoval. Zní: „Návštěvník stránky má málo času, pište proto text co nejstručněji“ Problém je v tom, že je to pravda. Lidé mají skutečně málo času, hlavně na Facebooku, a ještě méně času mají, když mají pocit, že něco musí. Pak nastupuje další faktor, nerozvážnost. Někteří lidé třeba vůbec nepřemýšlí nad tím, dokud to nevykonají.
   Dalším faktem je to, že mnoho lidí se na Facebook vůbec nedívají jako na RSS čtečku, takže odebírají všude možně a mnozí odběry neruší. Stejně tak mnozí ani neví od koho odebírají a ani neví s kým se přátelí (lidé co mají na 100 přátel). Kdysi jsem o tom psal na svém blogu. Pokud by vás to zajímalo najdete to zde: http://achileus0313.spaces.live.com/blog/cns!12E41574460A60DB!4066.entry

  • Když jsou lidí blbí, tak jsou blbí. Výdělek na FB díky přidání do skupiny? To opravdu ne a přesto se našlo sto tisíc takových idiotů.
   Dříve jsem taky psal často na tohle téma, ale lidi, kterých se to týká to stejně nepřečtou a budou si najivně myslet, že jim programatoři začnou hrát hudbu při pobytu na FB.

  • Hned od počátku bylo jasné,už jen z psaného slova,že je to další blábol.Zvlášť,když zase ,,musím,, někoho pozvat a ,, musím,, se stát fanouškem!!! Spoustu lidí bohužel,jak vidno,ale nepřemýšlí :-(