Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Udržovat teenagery na Facebooku „v soukromí“ je neochrání

Máme obavy z nich i o ně – takový dualismus ve vztahu k teenagerům je krásně vidět, když se začne diskutovat, zda a za jakých podmínek se teenageři mohou účastnit veřejného života.

Minulý týden Facebook změnil přednastavení účtu pro lidi ve věku mezi 13 a 17 lety. Teenageři v tomto věkovém období totiž měli dříve možnost sdílet své updaty a fotky pouze se svými přáteli. Nyní mají možnost nastavit své příspěvky jako Veřejné. Stále se pro ně ovšem nejedná o výchozí nastavení a pokud si zvolí, že chtějí příspěvek postovat veřejně, dostanou od Facebooku upozornění, aby jim bylo skutečně jasné, že jejich příspěvek může vidět kdokoliv.

Rodiče protestují – ale proč?

Zástupci rodičovských organizací se k celé změně vyjádřili dost negativně, s obavou, že nová možnost uvrhne děti do většího nebezpečí. Jejich názor se nemění ani přesto, že studie jasně prokázaly spíše opatrné chování teenagerů na sociálních sítích. Navíc řada sítí, jako Tumblr nebo Twitter, umožňuje teenagerům publikovat své příspěvky veřejně. Rodiče ovšem trvají na tom, že rozhodnutí Facebooku ohrožuje soukromí dětí.

Proč by ale mladí neměli mít možnost se účastnit veřejného života? Jsou ochranitelské, věkově omezené bariéry prospěšné pro děti? Chrání je doopravdy?

Teenagery nejde držet pod zámkem

Jeden ze zásadních aspektů dospívání je právě učení se tomu, jak fungovat ve veřejném životě. Neexistuje magické sérum, které by člověk vypil ve svých osmnácti a které by způsobilo, že okamžitě dospěje a porozumí všemu kolem sebe. Kdepak – dospívání je dlouhý, postupný proces, během kterého se z dítěte stává dospělý, a během nějž se mladý člověk učí světu kolem sebe rozumět. Teenageři se musí vlastní zkušeností učit, jak fungovat ve společnosti, a to s přiměřenou pomocí a oporou svých rodičů.

Teenageři sami nevidí Facebook jako soukromé místo. Přidávají si do přátel kohokoliv, kdo jim překříží cestu, od spolužáků  a sourozenců až po lidi, které potkali na táboře. Tím, že jim Facebook umožňuje publikovat své příspěvky veřejně, je nevystavuje většímu ohrožení – jen jim dovoluje využívat sociální síť, jak je obvyklé.

Místo ochrany informace

Místo toho, abychom teenagery neustále chránili před všemi představitelnými nebezpečími a riziky bychom je spíše měli naučit, jak se pohybovat ve společnosti a jak do ní zapadnout. Klíčem nejsou různé omezující, restriktivní technologie, ale spíše soubor vědomostí a znalostí, kterým budou vybaveni jak rodiče, tak teenageři samotní, a který je naučí dělat správná, rozumná rozhodnutí. Někteří mladí lidé jsou pro veřejný život dostatečně zralí ve třinácti, někteří ještě ani v šestnácti ne. Neměly by to ale být technologické společnosti, kdo rozhoduje o tom, zda jste dost dospělí nebo ne. Rodiče především musí naučit své děti, jak se ve společnosti pohybovat, a všichni dospělí by měli informovat své mladší spoluobčany o tom, jaká zodpovědnost i rizika souvisí s veřejným životem.

Co může udělat Facebook? To, co udělal – dát teenagerům možnost se zapojit do veřejného života a zároveň je informovat o důsledcích, které to přináší.

Zdroj: http://ideas.time.com/2013/10/22/keeping-teens-private-on-facebook-wont-protect-them

Publikováno: Sobota, 26 Říjen, 2013 autorem Facemag.cz