Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Ucházíte se o práci? Dávejte si pozor, co o sobě prozradíte na Facebooku

V USA je již nějakou dobu běžnou praxí, že tamější personalisté prověřují u žadatelů o místo, mimo jiné, i jejich profily na sociálních sítích. V některých velkých firmách jsou dokonce personalisté, jejichž jediná práce je zkoumat, jak se dotyčný prezentuje na internetu, tzn. i na Facebooku. Připadá vám to neetické či nesprávné? Svým způsobem to asi neetické je, na druhou stranu však řada z nás těmto lidem doslova nahrává na smeč uveřejňováním dat, která je přece jen lepší nechat si pro sebe.

V ČR zatím nic podobného nefunguje. Alespoň ne oficiálně

V české kotlině se tato praxe pravděpodobně děje taktéž, nicméně zcela jistě v menší míře než v USA. Zejména velké firmy, které mají k dispozici solidní personalistickou mašinerii, si mohou uchazeče rychle proklepnout. Pokud se tedy chcete ucházet o nějaký post (zejména pak pokud jde o kvalifikovanou práci, při které je nutný kontakt s lidmi), dejte si pozor na to, co je možné se o vás na internetu a hlavně na Facebooku dočíst.

Nejde jen o fotografie…

Všeobecně platí, že soukromé věci by měly zůstat soukromými. Jakmile je uploadujeme na Facebook (potažmo kdekoli jinde na internet), a to bez ohledu na to, komu dáme pravomoc je zhlédnout, již nikdy nebudou zcela soukromé. Na co je tedy nutné dát si především pozor?

Fotografie

Pokud si někdo dá za úkol prošmejdit vaši facebookovou existenci, nejprve půjde jistě po fotkách. Zkontrolujte si tedy, zda nemáte v galeriích fotky, které jsou provokativní. Nemusí se nutně jednat o sexuálně orientované fotografie či fotografie, na kterých toho na sobě moc nemáte, vyvarovat se je také třeba fotek, které jsou nějakým způsobem hrubé (určitě se nefoťte se zdviženým prostředníkem v kapuci u vstupu na diskotéku) či např. politicky orientované (na personalistu určitě nezapůsobíte v tričku s nápisem „Podporuji Dělnickou stranu“ apod.). Naopak vůbec žádný problém nemusí být fotka v plavkách zobrazující, jak si užíváte sluníčka v Chorvatsku (pokud však máte na těle více tetování, raději se v plavkách moc nevystavujte).

Komentáře a statusy

Ve všem, co na Facebook napíšete, se snažte být (politicky) korektní. V žádném případě nesmíte uveřejnit status typu „dnes ráno jsem se probudil no a ta kocovina…“ či cokoliv sprostého či nemravného. Až tedy vaše nožem plastického chirurga upravená sestřenice vypublikuje své fotografie z dovolené, můžete je klidně lajkovat a komentovat co hrdlo ráčí, určitě se ale vyhněte frázím jako „ty jo tak to jsou nádherné balóny“ či „tomu říkám zadek.“ Byly by to další minusové body. Další zásadou je vyhnout se negativním komentářům, co se týče práce či kolegů. Opravdu si nevyvěšujte na zeď něco jako „tak teď jsem přišel z práce…no, ten šéf, to je takový blbec…“ Tím si pod sebou zcela jistě podřežete větev a práci nedostanete.

Členství v zájmových skupinách, klubech…

Můžete sice být členem rozličných uskupení od „vaříme thajskou kuchyni“ až po „cyklistikou proti rakovině,“ dejte si ale pozor na jednu věc, kterou je jakákoliv politická a dokonce i občanská angažovanost. Není nic špatného na tom být ve spolku jako „podpora cykloturistiky ve Zlínském kraji,“ poněkud horší už to však je, pokud jste členem iniciativy typu „tato vláda ožebračuje lidi. Musíme se vzbouřit.“ Ono totiž nejde ani tak o to, jaká vláda doopravdy je či jaký je váš politický postoj. Pro personalistu budete rapl a bouřlivák, který se nerad podřizuje. A to firmy logicky nechtějí.

Upravte si své „Privacy Settings“

Pokud máte na Facebooku nějaká kompromitující data, vždy si minimálně dejte pozor na to, abyste měli zvoleno, že tato data mohou vidět výhradně vaši přátelé, příp. jen vybraní přátelé. Personalista se na ně samozřejmě jinak nedostane. Dále si zkontrolujte, kde všude jste zatagovaní.

Je sice velmi nepravděpodobné, že v rámci ČR by vás někdo odmítl u pohovoru výhradně na základě informací dohledatelných na Facebooku, určité minusové body však dostat můžete. A přitom je obrana poměrně jednoduchá – vždy si rozmyslete, co vše na sebe prásknete. Je zbytečné kvůli fotografii, na které ležíte v na první pohled podroušeném stavu na chodníku, přijít o zajímavý a perspektivní post.

Publikováno: Čtvrtek, 12 Červenec, 2012 autorem Facemag.cz