Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Třináct dobrých rad, jak se nenechat zneužít Facebookem

Všichni to tušíme, ale nikdo o tom moc nemluví: díky informacím, které o sobě na Facebooku zveřejňujeme, má nad námi tato sociální síť velkou moc a neváhá ji použít proti nám – a to dokonce i když o tom nevíme nebo s tím nesouhlasíme. Jak zabránit tomu, aby Facebook mohl zneužívat naše osobní údaje?

1. Vaše profilová fotografie se objevuje v reklamách

A to dokonce i v reklamách Facebooku na produkty nebo služby, které neznáte, nevyužíváte nebo s nimi dokonce nesouhlasíte. Pěkná podpásovka!

Jak se bránit?

Je to poměrně dobře schovaná volba: Klikněte nejprve na Nastavení soukromí (ikonka zámku vpravo na horní liště)> Reklamy > Weby třetích stran > a zde v rozbalovací liště nastavte „Nikdo“.

Na stejné stránce pak vyberte možnost „Nikdo“ i u druhého odstavce – Reklamy a přátelé.

2. Aplikace, kterým vaši přátelé povolili shromažďovat vaše citlivé údaje

Čím víc máte přátel, tím víc aplikací také sosá vaše citlivé údaje – e-maily, adresy, fotky. Nemusíte aplikaci ani používat, stačí, že ji používají vaši přátelé. Facebook se alibisticky hájí tím, že za nic nemůže, a má vlastně pravdu – přesto se jedná o pěknou sprosťárnu.

Jak se bránit?

Klikněte na Nastavení soukromí > Aplikace > Aplikace, které používají ostatní – a zde zrušte všechno, co nechcete, aby kdokoliv sdílel.

3. Aplikace, kterým jste omylem povolili přístup k vašim datům

Většina uživatelů Facebooku zkrátka bezmyšlenkovitě odklikne téměř jakékoliv okénko, které na ně vyskočí, to ale znamená velkou bezpečnostní hrozbu. Otevíráte tak dveře tisícům neznámých lidí a desítkám škodlivých aplikací, a ti všichni jsou celí diví napást se na vašich údajích, jako je číslo mobilu nebo e-mail, jména členů vaší rodiny, vaše bydliště a mnohé další.

Co s tím?

Zakázat! V Nastavení soukromí zvolte možnost Aplikace > Aplikace které používáte a zde zvolte možnost odebrat – ikonku křížku. Schválně se podívejte, kolika aplikacím jste povolili přístup k vašim údajům!

4. Vaše data z Facebooku se objevují na cizích webových stránkách

Nedělejte si iluze, že zisky z Facebooku jsou čisté jako padlý sníh. Ani náhodou. Facebook s klidným svědomím prodá údaje kohokoliv z nás velkým společnostem, které je pak dále využijí pro zasílání spamu nebo zneužití vašeho jména nebo fotky na svých webových stránkách.

Jak se bránit?

Opět jediná možnost: Zakázat! V Nastavení soukromí běžte do Aplikací a zde vyberte Okamžité přizpůsobení. Dejte možnost upravit. Facebook už ví, že jste ho prokoukli a tak se vás ještě pokusí ukecat videem, ale nedejte se a možnost zrušte.

5. Vaše informace z Facebooku se objevují ve vyhledávačích

A tak mohou vyhledávače kohokoliv obdařit vašimi citlivými daty. Pěkná představa.

Jak se bránit?

V Nastavení soukromí > Soukromí > Kdo mě může vyhledat? zrušte možnost Chcete, aby ostatní vyhledávače uváděly odkaz na váš profil Timeline?

6. Na vašem profilu se objevují příspěvky cizích lidí

Je v pořádku, aby všechny vaše kontakty z Facebooku mohly na vá profil vkládat různé reklamy a jiné hlouposti? Asi jen málokoho necháte, aby vám takto úřadoval v deníku nebo počítači. Váš profil je váš a je určen pro vaše příspěvky.

Jak se bránit?

V Nastavení soukromí zvolte možnost Timeline a označování a zvolte Kdo může přidávat obsah na můj profil Timeline a upravte možnost Kdo může zveřejňovat příspěvky na vašem profilu Timeline.

7. Vaše jméno se objevuje na cizích a nesouvisejících fotkách

Víte, že vaše jméno může přiřadit kdokoliv k čemukoliv? Třeba k fotce cizího zvracejícího člověka nebo různým citátům a prohlášením, se kterými třeba nesouhlasíte. Každopádně tato funkce Facebooku může ve vašem reálném životě způsobit pěknou paseku, když takovou fotku uvidí zrovna váš šéf…

Jak se bránit?

Nastavení soukromí opět běžte do Timeline a označování, a zde změňte následující položky:

  • Chcete kontrolovat příspěvky, v nichž vás vaši přátelé označí, než se objeví na profilu Timeline? na Zapnuto.
  • Kdo může vidět příspěvky, ve kterých jste byli na svém profilu označeni? na Pouze já.
  • Chcete kontrolovat označení, která lidé přidávají k vašim příspěvkům, než se označení objeví na Facebooku? na Zapnuto.
  • Kdo může vidět návrhy na označení při nahrávání fotek, na nichž je osoba, která vypadá jako vy? na Nikdo.

8. Neveřejné příspěvky jsou dostupné všem

Může se stát, a patrně se vám to už také stalo, že příspěvky, které jste zveřejnili jen pro úzký okruh svých známých na Facebooku, byly náhle přístupné všem. Může tak dojít k pěknému trapasu, pokud na Facebook píšete intimnější záležitosti.

Jak se bránit?

Nastavení soukromí > Soukromí > Kdo uvidí můj obsah? > Chcete omezit okruh uživatelů u příspěvků, které jste sdíleli s přáteli přátel nebo veřejně? > Omezit minulé příspěvky.

9. Zahlcení pozvánkami

Určitě vás také na Facebooku každou chvíli otravují vaši známí a přátelé s pozvánkami do aplikací, které vás vůbec nezajímají (a jak jsme si řekli výe, mohou se ještě přiživit na vašich osobních údajích). Pochopitelně nemáte zájem se takovými aplikacemi zabývat, co ale dělat, když je nějaký váš přítel obzvlášť aktivní?

Jak se bránit?

Jednoduše si všechny pozvánky k aplikacím od něj zablokujte. V Nastavení soukromí jděte do záložky Blokování a najděte oddíl Zablokovat pozvánky aplikací. Zde můžete zablokovat pozvánky od konkrétního uživatele nebo zablokovat celou aplikaci. Stejně tak můžete zablokovat pozvánky k událostem od určitých otravných uživatelů… A oni se to ani nedozví. Krásné.

10. Výchozí nastavení soukromí

Facebook automaticky ve svém výchozím nastavení uvádí veškeré vaše příspěvky jako veřejné, takže si je může přečíst úplně kdokoliv, včetně vaí maminky a budoucího šéfa. Můžete si být jisti, že před nimi nemáte co skrývat?

Jak se bránit?

Vcelku jednoduše: V Nastavení soukromí vyberte záložku Soukromí, zde odstavec Kdo může vidět mé budoucí příspěvky? a zvolte možnost Přátelé.

11. Chraňte svá autorská práva!

Ve chvíli, kdy nahrajete své fotografie na Facebook, společnost se prakticky vzato stává jejich vlastníkem. Při registraci jste totiž souhlasili s tím, že nahrané materiály může Facebook použít pro vlastní účely. Obzvláště pokud se živíte jako grafik či fotograf, může pro vás tento fakt být velmi nepříjemným.

Jak se bránit?

Své fotografie nahrávejte na Facebook v nízkém rozlišení. Autorská díla, kterých si velmi ceníte a která vás potenciálně živí, radi na Facebook nenahrávejte vůbec.

12. Konečné řešení problémů na Facebooku

Nastavení soukromí > Zabezpečení > Deaktivujte svůj účet.

13. Poslední dobré rady pro uživatele Facebooku

Smažte si ze svých přátel všechny lidi, které jste nikdy nepotkali nebo ke kterým nemáte hlubší vztah. Bude vám lépe. Pamatujte si, že cokoliv zveřejníte na Internetu, je dohledatelné. Cokoliv. I když to smažete. A do třetice všeho dobrého: na Internetu není nikdo nikdy anonymní a ani proxy server vás nezachrání. Pamatujte na to, až si budete chtít pustit pusu na špacír…

Zdroj: http://michal.skrabalek.cz/navody/13-tipu-jak-se-nenechat-napalit-na-facebooku

Publikováno: Pondělí, 19 Srpen, 2013 autorem Facemag.cz