Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Studie říká, že Facebook může zásadně narušovat náš pocit pohody

Už se vám někdy stalo, že jste se přihlásili na Facebook a vzápětí se kvůli příspěvkům na něm dostali do hluboké deprese? Syndrom FOMO (Fear of missing out – Strach ze zmeškání) je čím dál diskutovanějším tématem. Netýká se i vás?

Pokud vás při prohlížení fotografií z kamarádovy svatby nebo úžasné pařby, která proběhla minulý večer a na které jste samozřejmě nebyli, přepadává záchvat úzkosti a strachu, že vám život utíká pod rukama, jste patrně na nejlepší cestě k vybudování úzkostné poruchy FOMO. Ta se projevuje právě strachem z toho, že zameškáváte všechny zajímavé události, které se kolem vás dějí. A typická je pro sociální média, Facebook nevyjímaje.

Kvůli Facebooku nenávidíme svůj život

Studie nyní prokázala, že pravidelné používání Facebooku dokáže u některých jedinců zásadně ovlivnit pocit štěstí a pohody v životě, a to jak v daný okamžik (třeba když spatříte ty skvělé fotografie), tak v dlouhodobějším horizontu.

Výzkumníci z Univerzity v Michiganu vyzpovídali 82 mladých dospělých ohledně frekvence používání Facebooku a souvisejících pocitů. Po dva týdny výzkumníci posílali účastníkům experimentu pětkrát týdně SMS, která je vyzývala, aby se přihlásili na Facebook. Studii vedl Ethan Kross, ředitel univerzitní Laboratoře pro emoce a sebekontrolu. Celou studii si, pokud vládnete angličtinou, můžete přečíst zde.

Čím více se přihlašujete, tím jste nešťastnější – ale účet si kvůli tomu nemažte

„Při povrchním pohledu se zdá, že Facebook poskytuje nedocenitelný zdroj pro naplňování lidských potřeb tím, že umožňuje okamžitý kontakt,“ říká studie. „Nejnovější výsledky ukazují, že spíše než podporu pohody, ke které dochází při častém kontaktu „offline“, interakce s Facebookem může mít na mladé lidi zcela opačný důsledek – může pocit pohody oslabit.“

Studie také poukazuje na přímou úměru frekvence přihlašování na Facebook a snížení pocitu štěstí a pohody.

Vyděsily vás výsledky studie? Nemusíte zbytečně panikařit ani honem mazat svůj Facebookový účet. Respondenti výzkumu sice uvedli zhoršení nálady při návštěvě Facebooku, nejedná se ale o žádné dramatické deprese. Důležitější je, jak se při brouzdání Facebookem cítíte vy sami – pokud jste v pohodě a se zájmem sledujete dění kolem vás, gratulujeme! Vás asi FOMO jen tak nepoloží…

Zdroj: http://mashable.com/2013/08/15/facebook-happiness-study/

Publikováno: Sobota, 17 Srpen, 2013 autorem Facemag.cz