Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Sedm tipů pro bezpečnější Facebook

Jak zabezpečit své osobní údaje na Facebooku a celkově si být jistější, že světu ukazujete jen to, co skutečně chcete? Držte se těchto sedmi tipů a zvyšte zabezpečení údajů na vašem facebookovém účtu.

1. Silné a jedinečné heslo

Základ vší bezpečnosti. Pokud používáte více webových služeb, měli byste mít pro každou jiné heslo. Zamezíte tak tomu, aby se hackeři při případném nabourání do jedné služby mohli okamžitě dostat i do služeb dalších. Pro přihlášení k Facebooku byste rozhodně neměli používat stejné heslo, jaké máte pro přihlašovací e-mail, neboť tak hackerům poskytujete volný přístup do vaší internetové schránky.

Heslo by mělo obsahovat aspoň 8 znaků, a to včetně malých a velkých písmen a čísel. Kombinace těchto prvků by neměla dávat žádný smysl. Pokud si chcete ověřit sílu vašeho hesla, využijte některý nástroj, třeba Passwordmeter.com.

2. Upravte si viditelnost příspěvků

Facebook již dříve čelil kritice kvůli netransparentnímu zacházení se soukromím uživatelů. Možnost upravit viditelnost příspěvků byla dříve schována až někde v neprostupných hlubinách nastavení. Facebook se ale pochlapil a nyní máte možnost si viditelnost příspěvků upravit přímo na vaší domovské stránce. Najeďte na ikonku zámku v pravém horním rohu Facebooku a otevřou se vám možnosti, kde můžete určit viditelnost vašich příspěvků či možnosti kontaktování.

7 tipů pro zvýšení zabezpečení na Facebooku

Přehled soukromí

Facebook ale nabízí i možnost zpětně skrýt i starší příspěvky. Tuto možnost najdete v Nastavení soukromí – Soukromí – Omezit okruh uživatelů u příspěvků, které jste sdíleli s přáteli přátel nebo veřejně.

7 tipů pro zvýšení zabezpečení na Facebooku

Omezit okruh uživatelů: Takto skryjete i své starší veřejné příspěvky

3. Co o vás mohou sdílet přátelé?

Přátelé jsou nekontrolovatenou silou, která může leccos pokazit sdílením nevhodného nebo příliš soukromého obsahu o vás. Zabránit tomu přitom není těžké: v Nastavení účtu najděte záložku Aplikace a zde bod Aplikace, které používají ostatní. Zde můžete snadno nastavit, jaké informace mohou vaši přátelé sdílet a které nikoliv.

7 tipů pro zvýšení zabezpečení na Facebooku

Aplikace, které používají ostatní

4. Upozornění na přihlášení

Upozornění na přihlášení je poměrně zajímavá služba, která která vám e-mailem nebo SMSkou dá vědět, když se na přístup k vašemu účtu použije počítač nebo jiné zařízení, které jste dříve pro přístup ke svému účtu nepoužili. Dostanete tak echo v případě, že se někdo bude snažit za vašimi zády přihlásit k vašemu účtu.

E-mailové upozornění si aktivujete službou Ověření přihlášení na Facebooku. V Nastavení účtu najdete záložku Zabezpečení a zde položku Upozornění na přihlášení, kde vyberete možnost e-mailového upozornění.

7 tipů pro zvýšení zabezpečení na Facebooku

Upozornění na přihlášení

Zajímavější možností je dvoufaktorová autentifikace, která ale vyžaduje, abyste na Facebooku sdíleli své telefonní číslo nebo abyste měli Facebook aplikaci pro iOS nebo Android. Na Facebooku tuto možnost najdete ve stejné kolonce jako výše pod názvem Schválení přihlášení. Po aktivaci této možnosti po vás bude Facebook vyžadovat při každém přihlášení z neznámého zařízení číselný kód, který zaslal na váš mobilní telefon.

5. Surfujte přes zabezpečený protokol

Zabezpečení svých informací na Facebooku můžete zvýšit i tím, že budete surfovat ze zabezpečeného protokolu HTTPS místo http. Facebook již koncem minulého roku oznámil, že zabezpečený protokol zapne postupně každému uživateli, dosud se tak ale nestalo. Zabezpečený protokol si ale můžete zapnout manuálně v záložce Zabezpečení ve vašem Nastavení účtu, kde si najdete možnost Zabezpečené procházení.

6. Nesdílejte hoaxy – nahlašujte je

Jistě už na vašem newsfeedu objevila jedna z milionů fotografií chudých, zanedbaných dětí se vzkazem, že za každé sdílení Facebook pošle určitou sumu na pomoc právě tomuto dítěti nebo dětem. Je to nesmysl. Facebook se žádné peníze nikomu posílat nechystá. Jedná se o hoax, tedy úmyslně šířenou poplašnou nebo falešnou zprávu. Tyto hoaxy nesdílejte, ale nahlašte je administrátorům Facebooku, kteří je budou moci smazat. Učinit tak můžete po rozkliknutí fotky, když kliknete na Možnosti a Nahlásit – Spam nebo podvod.

7. Neklikejte na falešné odkazy

Pokud vám některý z vašich přátel poslal soukromou zprávu, která sestává jen z podivného odkazu nebo ještě komentáře v cizím jazyce, buďte obezřetní. Může se jednat o falešný odkaz, kterým do svého počítače stáhnete virus, který posléze bude posílat podobné odkazy vašim přátelům vaším jménem. Jestliže jste na odkaz klikli a do počítače se vám stáhnul nějaký soubor, ihned jej vymažte a počítač pro jistotu nechte zkontrolovat antivirovým skenerem.

 Zdroj:

http://www.zive.sk/spravy/sedem-tipov-pre-bezpecnejsi-facebook/sc-30-a-310654/default.aspx

Publikováno: Pátek, 19 Červenec, 2013 autorem Facemag.cz