Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Raketový růst Facebooku se už nekoná. Budoucností sociálních sítí budou smartphony

7216473832_fae637eacc_b_large

Doby, kdy se Facebooku zdvojnásobovaly zisky každé čtvrtletí, jsou pryč. Potenciál Facebooku se začíná přibližovat své hranici. Budoucnost je v mobilních telefonech a Mark Zuckerberg si to dobře uvědomuje. Čekají nás v tomto směru velké věci.

 

 

 

Raketový vzlet nikdy netrvá věčně

Mnoho lidí předpovídá Facebooku černou budoucnost. Vypracovat se z projektu ze studentské koleje na společnost o hodnotě přesahující stovku miliard dolarů za pouhých osm let bylo nepředstavitelné. Facebook od roku 2004, kdy byl založen, boural zdi a překonával rekordy. To ale nejde pořád a lidé si příliš zvykli na raketový růst. Vstup Facebooku na burzu odhalil, jaké jsou limity a trh jasně stanovil hranice růstu. Od doby svého vstupu ztratila společnost 26 % své hodnoty.

To ale není důvod k panice. Facebooku se pořád daří skvěle. Meziroční růst příjmu je přes 30 % na více než 1,2 miliard dolarů za první čtvrtletí. Většina mezinárodních společností by mohla takový výkon jen závidět. Ale u Facebooku jsme přece zvyklí na trojciferný růst.

Čekají nás Facebook mobily?

Samozřejmě se neustále registrují noví a noví uživatelé Facebooku, ale v posledních době taky po milionech odcházejí. I přesto počet aktivních uživatelů Facebooku roste. Meziročně o 25 % na současných 1,07 miliard uživatelů [1]. Drtivá část příjmů Facebooku, přibližně 87 %, tvoří reklama. I laikovi je jasné, že takto to dál nejde a musí se diverzifikovat. Jediný z ukazatelů, který vykazuje extrémní hodnoty, je počet uživatelů na smartphonech (téměř 70% růst). A zde je budoucnost nejen facebooku, ale všech sociálních sítí. Mark to moc dobře ví. Už je veřejným tajemstvím to, že Mark přeplatil dva špičkové mobilní vývojáře z Applu a přivedl si je do Facebooku. Můžeme jen spekulovat, co se chystá. Nejvíce se skloňuje jakýsi „Facebook smartphone“, který bude hardwarově a softwarově přizpůsoben Facebooku. Time is money a pokud je takový projekt na stole, tak bude jistě v nejbližší době prioritou.

 

Zdroj: http://motherboard.vice.com/blog/the-latest-trend-at-facebook-mediocrity

Zdroj obrázku: http://snoopfacebook.com/images/zuckerberg_caricature.jpg

[1] http://news.cnet.com/8301-1023_3-57566550-93/facebook-by-the-numbers-1.06-billion-monthly-active-users/

Publikováno: Sobota, 8 Červen, 2013 autorem Facemag.cz