Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Pozor na Facebook podvodníky

V poslední době se stále častěji objevují takzvané phishingové útoky na Facebooku. Phishing je lovení hesel pomocí nekalých praktik. Například se vyrobí web, který je vzhledově totožný, jako stránka, do které se obyčejně přihlašujete. Vy zadáte své údaje, díky kterým vám pak útočník odcizí účet.

Podobné podvodné stránky existují i na Facebook a Twitter. Na přiložených obrázcích je můžete vidět. Jak kopie rozlišíte od originálu?

Oficiální web facebooku je na adrese facebook.com a to znamená, že může využívat adresy ve formátu cokoliv.facebook.com nebo třeba facebok.com/cokoliv.

V žádném případě nebude na adrese facebook.cokoliv.com. Podobně je to také u Twitteru, kde jediná oficiální adresa je twitter.com. Pokud tedy uvidíte přihlašovací obrazovku facebooku na adrese facebook.access-logins.com, pak jde o podvodníky a cokoliv, co na webu vyplníte, bude zneužito proti vám.Takové ukradené účty jsou pak dále zneužívány pro další lovení hesel. Například se pošle pomocí Facebook chatu vašim přátelům zpráva ve formátu: “ ROFL to ty? http://3.ly/mZQ „. Pokud pak váš přítel klikne na odkaz, dostane se na podvodnou stránku, která láká k vyplnění vašich údajů. Poškozený má pocit, že se mu to z nějakého důvodu odhlásilo a tak vyplní své údaje a odešle je podvodníkům. Tímhle způsobem se počet obětí rapidně zvyšuje. Zmíněná adresa odkazuje zrovna na jiný typ kradení údajů a také adresa facebook.access-logins.com a facebook.access-logins.com je již blokována, ale kdykoliv se může objevit jakákoliv nová.

Pokud se nechcete stát jednou z těchto obětí, důrazně se vyvarujte vkládání vašich údajů a především hesel podezřelým stránkám, fungujících na jiné než oficiální doméně.

Publikováno: Neděle, 6 Prosinec, 2009 autorem Facemag.cz
Komentáře
    • Zdravím Vás,mi se něco podobného stalo,myslel jsem si,že mi můj účet ukradla bývalá žena,aby o mně něco zjistila,nechala změnit heslo na meil,a pak i na facebook,nebo jsem se stal obětí těch,jak píšete.Každopádně nemůžu se přihlásit na můj starý meil bestakondra@seznam.cz a někdo užívá můj facebook,každý den je přihlášený,přidává si přátele,které znám i ne…Poraďte mi co dál,chci svůj účet zpět..nenašel jsem žádný kontakt na někoho,kdo by to mohl vyřešit..Ten „někdo“ si za mně píše s lidmi a vydává se za mě…má tam veškeré mé fotky…co s tím???Prosím,pomozte mi,děkuji Bešťák..

    • Presne tento isty problem sa stal i me..normalne od mojho kamarat mi prisiel pomocou chatu vzkaz ze hlasovat v jej sutazi..od stvrtka sa nemozem prihlasit k svojmu uctu a k tomu tiez pouziva moje osobne udaje a vsetky moje fotky ako svoje..Zda sa mi nevhodne aby niekto pouzival nas ucet,,ked tak nech vedenie facebooku ho odstrani,,ci to je az tak tazke??

    • Dobrý den. Stal jsem se obětí phishingu. Nechal jsem si poslat na mail ověřovací kod, ale už dva dny mi nedošel. Je to normální nebo je v něčem chyba??? Myslel jsem, že hakeři chtěj jen údaje, ale neblokují jakýmkoliv způsobem účet. Děkuji za odpověď