Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Platební automaty: platbu provedete během 30 vteřin

Výdejní automaty, které nám dávají například peníze nebo zboží, nalezneme téměř na každém rohu. Platební automaty už ale tak rozšířené nejsou, a přitom dokážou znatelně usnadnit život. Platební automat vám ušetří spoustu času při vašem nákupu, kompletní transakci i s vytisknutím dokladu o úhradě totiž zvládne během půl minuty.

Co nabízí platební automat?

Platební automaty nejsou na území naší republiky zatím moc rozšířené, nalezneme jich zde jen kolem 150, což je škoda, jelikož nám šetří náš čas a představují platbu budoucnosti. Na tomto typu automatu totiž můžete zaplatit například za objednané zboží z internetu. Stačí zadat číslo objednávky, kterou vám prodejce pošle na e-mail nebo formou sms a na displeji se vám ihned objeví vaše objednávka s veškerými údaji. Platbu za zboží můžete provést v hotovosti nebo platební kartou. Pokud platíte hotově, vložíte do automatu danou částku a ihned dostanete potvrzení o platbě.

Proč využít automat pro vaši platbu?

Kromě toho, že vám platební automat ušetří váš čas, nemusíte ani čekat na doručení zboží poštou nebo přepravní společností. I když zatím využívá tento automat pouze jeden e-shop obchodující s elektronikou, nachází-li se automat ve vašem městě, stačí provést platbu a s vytištěným dokladem si vyzvednout zboží ve výdejním skladu.

Odkud se vzaly?

Platební automaty jsou vyráběny už i několika firmami v České republice, mnohem více rozšířené jsou však v cizině. Obzvláště v Rusku se těší velké oblibě. Výroba těchto automatů je velmi specifická a jsou vyráběny dle požadavků daného zákazníka. Můžete se proto setkat s automaty vybavenými dotykovou obrazovkou nebo klasickou klávesnicí, některý automat umožňuje platbu pouze v hotovosti, jiný pak akceptuje i platební kartu. Automaty mohou být vybaveny i čtečkou čárových kódů, QR kódů či čtečkou karet.

Platby budoucnosti?

I když u nás nejsou platební automaty zatím moc rozšířené, mohly by představovat velký pokrok v platbách v budoucnu. Kromě plateb za zboží z e-shopu by bylo možné je využít i k nejrůznějším jiným platbám, například pro platbu složenek, pokut, poplatků na úřady a podobně. Díky tomu bychom tak měli možnost zaplatit vše, co potřebujeme, kdykoliv. Je tedy jen otázkou času, zda se platební automaty rozšíří a stanou se hudbou budoucnosti…

Publikováno: Sobota, 1 Březen, 2014 autorem Facemag.cz