Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Petice: Lidé nechtějí, aby je Facebook odposlouchával

Facebook nedávno představil novou funkci. Rozhodl se nás špehovat ještě více. Ano, ještě pořád to jde více. Jenže už je to opravdu trochu moc, a tak se lidé bouří. Začali proti této nové funkci podepisovat petici.

Nový výmysl Facebooku umožňuje zapnout mikrofon vašeho smarpthonu a poslouchat, co se děje kolem vás. Facebook identifikuje hudbu, kterou posloucháte, nebo seriál, na který koukáte v televizi. Prostě to uslyší. A pak to navíc vytroubí celému světu, protože to zveřejní na vašem profilu.

Není se čemu divit, že se najdou lidé, kterým se to nelíbí. Petici na sumofus.com podepsalo už téměř 600 000 lidí.

Může odposlouchávat cokoliv

V petici o nové funkci přemýšlejí jako o reality show Big Brother. Facebook bude mít také možnost vědět všechno, co se okolo vás děje. Jasně, tvrdí, že bude funkci využívat jen pro odposlouchávání hudby a pořadů v televizi. Jenže ve skutečnosti může poslouchat prakticky cokoliv. A to znamená hodně výrazné ohrožení našeho soukromí.

petition

Funkce je sice volitelná a nemusíte ji povolit, ale víte, jak to chodí. Lidé si ani nic nepřečtou a odklikají všechno. Autoři petice si myslí, že pokud budeme všichni jednat teď, můžeme Facebook zastavit, ještě než funkci uvolní po celém světě.

„Řekněte Facebooku, aby nezveřejňoval svou hrůzu nahánějící a nebezpečnou novou funkci, která naslouchá okolí uživatelů,“ žádá petice. „Facebook říká, že ji bude používat odpovědně, ale my víme, že mu nemůžeme věřit.“

Každých pár měsíců se objeví nějaký skandál v souvislosti s ochranou soukromí. Přesto si ale Facebook troufá představit něco takového. Proč? Vždyť je to přece naprosto jasné. Informace, které shromažďuje posloucháním své 1,2 miliardy uživatelů, mohou být prodány za obrovské peníze. Facebook jedná v zájmu svého bankovního účtu, ne v zájmu svých uživatelů.

goal-petition

Petice potřebuje nasbírat 750 000 podpisů, takže jí ještě něco chybí. Pokud i vy chcete zabránit této extrémní invazi do vašeho soukromí, neváhejte a na sumofus.com se přidejte. Třeba petice skutečně něčeho dosáhne.

Zdroje: Objevit.cz, Business InsiderSumofus

Publikováno: Pátek, 6 Červen, 2014 autorem Facemag.cz