Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Nové výzvy k útoku na Facebook. Naplní se výhrůžky Anonymous?

Po falešném poplachu, který část skupiny Anonymous vyvolala svými prohlášeními o konci Facebooku a po nenaplněných ohlášeních hackerských útoků na Facebook z podzimu 2011, se v lednu opět vyrojila podobná prohlášení. Video hlásící se k hnutí Anonymous nově vyzývá uživatele internetu, aby se 28. ledna 2012 o půlnoci (amerického východního času, tedy v 6:00 SEČ) připojili k útoku na největší sociální síť světa. Jiná skupina Anonymous na účtu sociální sítě Twitter pod účtem @AnonOps naopak zprávu o tomto připravovaném útoku popřela.

Skutečně dojde k největšímu internetovému protestu a k oficiální kybernetické válce?

Ohlášený útok má údajně souviset s protesty proti návrhům amerických zákonů proti internetovému pirátství SOPA a PIPA. Proti těmto zákonům minulý týden veřejně protestovala například internetová encyklopedie Wikipedia, která na jeden den zcela odpojila svou anglickou část. K protestu se připojila i řada dalších významných subjektů, Google například na protest zakryl své logo černou páskou. Facebook se ke kritice zákonů připojil až později. Video napadá Facebook a ohlašuje začátek největšího protestu v dějinách Internetu. Hovoří také o vyhlášení první oficiální kybernetické války. Jsou to jen silná slova skrývající se za značku Anonymous?

http://youtu.be/oVSQ3JIgIXE

Jak odstavit Facebook? Využít jeho vlastní zbraň – sílu sociální sítě

Je Facebook příliš velký na to, aby bylo možné jej nějak výrazně napadnout? Facebook disponuje minimálně 60 000 servery. Pokud by se k výzvě o plánovaném útoku připojily skutečně statisíce lidí (jak hlas ve videu slibuje) a stáhly by si program Low Orbit Ion Cannon, který hackeři používají k zahlcení serverů, aby bylo nutné je poté odpojit, pak by takový útok pravděpodobně Facebook do jisté míry zasáhl.

Na druhou stranu se však nabízí otázka, zda by se skutečně našly statisíce lidí – uživatelů Facebooku – kteří by byli ochotni se do tohoto útoku aktivně zapojit. Měli by důvod nebo stačily by jim důvody zveřejněné jednou odnoží tak nesourodé skupiny, jakou je Anonymous? Nepřevážily by u těchto uživatelů obavy o vlastní soukromí?

Pád Facebooku měl podle jisté části skupiny Anonymous přijít již 5. listopadu 2011. O tomto incidentu jsme vás ostatně v magazínu Facemag.cz informovali v článku Dnes by měl být podle Anonymous zničen Facebook. Tehdy pád Facebooku přepovídala také jen jedna ze skupin Anonymous. Stejně tak jako v listopadu, i nyní sdružení Anonymous na jiném účtu na Twitteru informace o útoku na Facebook popírá. Představitelé Facebooku již každopádně vydali prohlášení, že jsou na hackerské útoky připraveni a budou chránit citlivá data svých uživatelů a tuto ochranu i nadále zdokonalovat.

[Zdroj: facemag.cz, lidovky.cz]

Publikováno: Úterý, 24 Leden, 2012 autorem Facemag.cz