Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Nové podvody na Facebooku!

Jistě jste v poslední době zaznamenali na Facebooku přidávání Vašich přátel do zvláštních skupin s neuvěřitelně dlouhým názvem. Například věta „I‘m the Avesome!“ mnohokrát zopakovaná v názvu stránky, do které se nechtěně připojí mnoho Vašich přátel, dokáže nadělat v přehlednosti pěknou paseku. Podobné nezvyklosti mají na svědomí autoři nových podvodů na Facebooku. Jako obvykle vše začalo důvěřivým klikáním na odkazy, které se Vás snaží nalákat.

Konkrétně v jednom případě šlo o status „Zkus se nesmát!“ (v angličtině pak „Try not to laugh xD“ ). Následoval odkaz. Zpočátku směřoval na stránku, která Vás nutila stát se fanouškem (kliknout na Like/Líbí se mi) před zobrazením, čemu se vlastně máte smát. Později však odkaz přímo směřoval na vir. Napálený uživatel získal pouze chybovou hlášku, která v pozadí poslala zmiňovaný status na Váš profil. Ten se pak pochopitelně objevil ve feedu všech Vašich přátel, z nichž mnoho důvěřivých opět klikalo…

Tento útok přišel z adresy fbhole.com, která je již zablokována a tak by mělo být po všem. Další podvody ale mohou brzy následovat na stejném principu.

Princip masového šíření podvodným způsobem však není jediným problémem, co může nezodpovědný klik způsobit. Na pozadí se také tyto podvody často pokouší infikovat Váš počítač virem. Jednoduchou a účinnou obranou proti těmto podvodům je používat pouhý zdravý rozum. Nestávejte se členy skupin a fanoušky stránek (Líbí se mi), které si to vynucují jako podmínku, pro splnění svého slibu. Žádná stránka nemusí podmiňovat členstvím zobrazení obrázku (např. podvod s Avatarem), nebo nedejbože zasláním Vám kdejaké výhry. Těch je poslední dobou také mnoho, typicky „Každý X-tý vyhrává iPhone“.

Je sice pár vzácných výjimek, třeba obchodní domy často nabízejí svým fanouškům různé slevy, ale je lepší se striktně vyhnout všem slibům. Stávejte se fanoušky toho, co se Vám líbí a ne toho, kde Vám za to něco slibují. Je lepší přijít o pár procent slevy na koupi nových bot, než si zavirovat počítač a to samé udělat i všem Vašim důvěřivým přátelům.

Publikováno: Pátek, 21 Květen, 2010 autorem Facemag.cz
Komentáře
  • Webová stránka nemůže zavirovat počítač. Webová stránka jsou pouze data, žádný kód – už z tohodle principu neexistuje žádný způsob, kterým by šlo spustit vir, kromě chyb v interpretech (prohlížeč, flash player, java), které jsou dostatečně hlídané.

  • Nejste stejneho nazoru jako wimby. Facebook kontroluje nejake scripty atd… Ale ne zcela vsechny moznosti. A proto je tato moznot pravdiva. Neni problem vytvorit nejaky podobny web, ale kdo ho nahraje pres svoji ip adresu nevim. Ja rozhodne ne

  • Zdravím,
   Chtěl bych upozornit na podvod 101 Hottest Women in the World – web: http://101hottestwomen.com/
   když se podíváte do zdroje musí to každému dojít….

  • newiete prečo sa mi nedaju na fb pozerat widea ??? prosim napiste mi na e mail sepia1987@azet.sk

  • Zdravím
   Opět mi kdo si poslal na FB !“Výstraha, doporučuji přečíst“ a předpokládám, že je to opět podvod….už mě s tím lidi opravdu unavují a nechápu, že nepoužívají mozek…

  • chci se zeptat na stránku výstraha doporučuji přečíst-je to podvod nebo co

  • Výstrahaa, doporučuji přečíst je nesmysl. nesmysl jsou i zprávy, ve kterých se píše něco jako: jsem administrátor facebooku………………..jetli tuto zprávu nepošlete xx přátelům do dvou týdnů, bude váš účet odstraněn. tak to prosím n e r o z e s í l e j t e v š e m.