Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Nebuďte levní, projděte cizí ceny a nastavte si svoje vlastní!

Když začínáte podnikat v oboru účetního poradenství, máte zpravidla v hlavě spoustu dalších myšlenek na to, jak začít, kde všude se registrovat, jak pojmout marketing a jak o sobě dát vědět veřejnosti, aby se klienti jenom hrnuli.

Někdo je sebevědomý a věří ve své schopnosti snad až i trochu více, než je zdrávo, protože všechny ty kurzy a zkoušky a certifikáty přece musí k něčemu být, a tak si pak všechny svoje medaile a ocenění nechává zarámovat, certifikáty věší do kanceláře a uvádí do webové prezentace, aby bylo všem jasno, že tady pracuje a úřaduje skutečný odborník.

Někdo si zase moc nevěří, a nechce do začátku moc prezentovat, co umí, hlavně, proč to prezentovat do té doby, než to skutečně a opravdově ověří až praxe. Protože teorie, kterou se naučíme ve škole a na kurzech někdy a mnohdy bývá od praktických problémů, které řeší reální podnikatelé a živnostníci na hony vzdálené.

Ať už se k začátku svého byznysu hodláte postavit jakkoli, nedílnou součástí vašeho byznys planu a toho, co hodláte o sobě prezentovat světu, by měla být jedna nenápadná a nudná položka, která je však poněkud zásadního charakteru a bez které se pravděpodobně neobejdete. Jasně a konkrétně artikulovaný ceník účetnictví je to, co vašim klientům usnadní rozhodování a vám zásadně usnadní vyjednávání o cenách konkrétních zakázek.

7587102956_6cd6f807ac_z

Jak si tedy nastavit ceny za vedení účetnictví a jak o nich vůbec přemýšlet? Asi nejjednodušším vodítkem pro stanovení cen je pozorování cen konkurence. Jak se pohybují? Jaké společnosti a jací lidé a jaké služby nabízejí? A jaké jsou vaše výhody a benefity a co naopak oproti konkurenci neumíte? Konkurence vám ukáže, co je obvyklé si za účetní služby naúčtovat. Když máte nějaký náhled, podívejte se sami na to, jakou časovou náročnost pro vás jednotlivé služby představují a hlavně, jaké jsou vaše požadavky na výdělek.

Pokud potřebujete vydělat určitou sumu peněz, abyste pokryly nejen firemní náklady, ale aby vám zbylo i na živobytí, musíte nastavit ceny tak, aby se všechno náležitě vyplatilo. Nesmí se vám stát, že budete mít sice hodně zakázek a hodně práce, ale kvůli velmi nízkým cenám jen taktak vyžijete. Vždyť minimum práce a maximální výnos, to je ten důvod proč jste se rozhodli jít na volnou nohu.

Publikováno: Úterý, 12 Leden, 2016 autorem Facemag.cz