Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Na Facebooku se šíří nový virus

Prostřednictvím sociální sítě Facebook se začal opět šířit zákeřný virus rychlostí blesku, o kterém už v dubnu informovala antivirová společnost ESET. Virus, který vystupuje jako doplněk pro prohlížeč Google Chrome, je záludný v tom, že ukradne uživatelský profil a začne se šířit mezi ostatní přátele.

„Útočníci se pomocí technik sociálního inženýrství snaží přesvědčit uživatele Facebooku, aby si přehrál video, které je nejčastěji nazváno My first video, My video či Privat video. Po kliknutí na odkaz se otevře falešná internetová stránka podobná YouTube, která místo přehrání videa žádá o instalaci infikovaného pluginu My Gif, neboť jinak nebude údajné video možné přehrát,“ vysvětlil Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET.  

syc

Doplněk pro Google Chrome s názvem My Gif skutečně existuje, přičemž slouží k vytváření obrázků. Nicméně kybernetičtí zločinci si propůjčili akorát název, aby si uživatelé doplněk skutečně nainstalovali. Ale namísto pluginu pro vytváření obrázku si pustí do svého počítače nebezpečný virus.

Internetový prohlížeč se nakazí a škodlivý kód získá kontrolu nad vaším profilem na sociální síti Facebook, tedy změní heslo a začne šířit odkazy na podvodné stránky mezi vaše přátele. A pokud váš přítel klikne na daný odkaz, zobrazí se mu video, prostřednictvím kterého se falešná aplikace My Gif dostane opět do dalších počítačů.

Škodlivý kód přidá nové přátele, vytvoří si stránky na Facebooku, ba dokonce změní či skryje existující příspěvky. Nicméně počítačoví piráti využívají ukradené profily k šíření škodlivých kódů, jako jsou vyděračské viry, které zašifrují vaše data na pevném disku a vyžadují uhrazení určitého poplatku pro jejich zpřístupnění, anebo bankovní malware, který vám ukradne peníze z účtu.

Ale pozor, sociální síť Facebook není jediným místem, kde se tento falešný doplněk šíří. Také se k vám může škodlivý kód dostat prostřednictvím e-mailu.

„V tuto chvíli cílí útoky pouze na uživatele internetového prohlížeče Google Chrome, ale neexistuje žádná záruka, že se v budoucnosti nerozšíří i do dalších prohlížečů. Proto existuje riziko, že by se v budoucnu mohl stát mnohem nebezpečnější,“ dodal Dvořák.

Pokud jste se stali oběťmi tohoto útoku, potom musíte odinstalovat infikovaný doplněk My Gifzkontrolovat počítač antivirovým programem a změnit heslo na Facebooku, aby se hacker už nedostal k vašemu účtu.

Zdroj: ESET, Objevit.cz

Publikováno: Čtvrtek, 6 Říjen, 2016 autorem Facemag.cz