Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Může Facebook předpovědět riziko sebevraždy?

Pokud jen tak náhodou přemýšlíte o sebevraždě, je možné, že Vás od ní zachrání nějaká sociální síť. Iniciativa nazývaná Projekt Durkheim používá algoritmus k identifikaci klíčových slov a frází, které mohou předpovídat sebevražedné tendence.

Program byl spuštěn 2.července a zaměřuje se na chronické případy, u kterých hrozí vysoké riziko spáchání sebevraždy. Tyto osoby poskytují data pro projekt, který je převádí do aplikační podoby do počítačů. Aplikace stopuje uživatelské posty a nahrává je do lékařských zpráv. Zároveň monitoruje data v reálném čase a vyznačuje ta, která by mohla vést k náznaku odhodlání ublížit si.

Projekt Durkheim monitoruje obsah Facebooku, Twitteru a LinkedInu, někdy také obsahů mobilních telefonů uživatelů. Databáze vedená Geisel School of Medicine v rámci University of Dartmouth sleduje lokace a textové zprávy uživatelů a deklaruje, že informace nebude sdílet třetím stranám. Současně je systém chráněn proti hackerům.

suicide-facebook

Projekt má velmi solidní zázemí. Poulin a tým vývojářů rozjeli program v roce 2011, kdy byly zkoumány osoby na tehdy dostupných sociálních sítích. Výsledky mluvily jasně: více než 65% uživatelů se chystalo spáchat sebevraždu na základě klíčových slov a frází, které se objevily na jejich účtech.

Projekt Durkheim možná nedosáhne svého dalekosáhlého cíle, a to nejen sebevražedné sklony odhalit, ale také jim zabránit. Osoby, které totiž k tomuto činu inklinují, pravděpodobně nebudou automaticky chtít pomoci. Zároveň ne vždy osoba, která prokazuje sebevražedné sklony na Facebooku se skutečně v reálném světě hodlá zabít. Neexistuje zde úplně jasná korelace.

Každopádně je Projekt Durkheim zajímavým nápadem s dobrým cílem a tvůrci uvítají každého, kdo se s ním rozhodne vypomoci. Díky spolupráci specialistů na psychické zdraví, počítačové technologie a dat zainteresovaných osob je iniciativa něčím víc než jen kolekcí smutných statusů vedoucích k nevyhnutelné smrti.

Publikováno: Neděle, 22 Září, 2013 autorem Facemag.cz