Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Měl by se Facebook bát Google+?

Zatímco technicky založení jedinci a lidé z oblasti IT nový produkt Google+ velmi chválí, je něco, v čem má Facebook velkou výhodu – na Facebooku lidé tráví o hodně víc času, než na kterýchkoliv jiných stránkách. Podaří se službě Google+ i přesto prorazit a získat dostatečné množství věrných uživatelů?

Uživatelé Facebooku jsou známí tím, že na stránkách tráví v průměru více než půl hodiny denně – tomu nikdo jiný nemůže/nemohl konkurovat. Až do teď. Upřímně řečeno, asi každého napadá otázka typu: „Proč bych měl přecházet ke Google+ ? Vždyť je to jen trochu poupravená a možná vylepšená kopie Facebooku.“

Ano, Facebook má přes 700 milionů aktivních uživatelů, Google jich má ale více než jednu miliardu! Ať už se jedná o Gmail, Google Talk, Google Documents, Google Finance, nebo třeba samotné vyhledávání přes Google. Téměř každý uživatel internetu využívá některou ze služeb Google, a toho si je internetový gigant dobře vědom, a hodlá této devizy náležitě využít.

Google na to jde chytře

O základních funkcích a vzhledu Google+ jsme vás seznámili v dřívějším článku. Vypadá to, že Google toho ale nabízí mnohem více a má velmi dobře promyšlenou strategii, jak lidi ke svým službám přilákat.

U většiny služeb Googlu (Gmail, Google Talk, Google Docs, atd.) je nutností být přihlášen na svém Google účtu. A to je právě to kouzlo. Každému uživateli Google se po spuštění nové sociální sítě Google+ objeví na horní liště záložka +Vy (+You). Když na ni kliknou, budou přesměrováni do Google+ rozhraní, a po registraci a nastavení soukromí se jim budou při každém používání některé ze služeb Googlu zobrazovat novinky ze světa Google+.

Google+ oproti Facebooku nabízí určitý bonus. Zatímco Facebook se snažil změnit názor lidí na své soukromí, Google+ jej chce respektovat. Otázkou potom je, zda a nakolik se stává zbytečnou jedna z nejčastěji zmiňovaných alternativ Facebooku – Diaspora. Ta byla totiž také založena s hlavním cílem, že bude respektovat soukromí svých uživatelů.

Když tedy zvážíme, kolik lidí služby Google používá, je relativně velká šance, že se Google+ na poli sociálních sítí uchytí. Vše je ale o uživatelích – bez nich se žádná sociální síť provozovat nedá.

Google+ nejspíš Facebook a jeho komunitu nezničí, nabízí ale alternativu pro ty, kterým se Facebook jednoduše nelíbí. Jedno je ale jisté – Google se stává “sociálním”.

Vyzkoušeli jste už Google+? Jaké jsou vaše dojmy? Sdílíte nadšení některých uživatelů a vyměníte Facebook za Google+, nebo zůstanete u osvědčené sociální sítě?

Publikováno: Pondělí, 11 Červenec, 2011 autorem Facemag.cz