Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Mark Zuckerberg vyhrál miliardový soudní spor

Soudní spor mezi Markem Zuckerbergem a dvojčaty Winklevossovými o vzniku Facebooku je definitivně u konce. Konečný výrok padl v pondělí u soudu v USA a Mark Zuckerber, zakladatel Facebooku a 52. nejbohatší člověk na světě, soudní spor vyhrál. Dvojčatům Winklevossovým zaplatí “jenom” 65 milionů dolarů – 20 milionů hotově a zbytek v podobě akcií. Winklevossovi na rozhodnutí soudu už nemohou vznášet žádné námitky.

Krádež nápadu

Neshody, které vyústily v soudní spor se vázaly ke vzniku Facebooku v roce 2004. Cameron a Tyler Winklevossovi se domnívali, že jim Mark ukradl jejich nápad na vytvoření harvardské sociální sítě. Marka tehdy totiž přijali do svého týmu jako programátora pro svůj projekt HarvardConnection. Mark však se svým studijním kolegou spustili 4. února 2004 sociální síť, která ještě tehdy běžela pod doménou thefacebook.com.

The Social Network

Spor mezi Markem a dvojčaty se dostal do povědomí lidí, i díky filmu Davida Finchera The Social Network, který se stal nejúspěšnějším filmem letošních prestižních filmových a televizních cen Zlatý glóbus 2011. Získal celkem čtyři ocenění z šesti nominací – za nejlepší film, scénář, režii a hudbu.

Zdroj: Allfacebook.com

Publikováno: Středa, 13 Duben, 2011 autorem Facemag.cz