Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Krutá pravda: Vaši přátelé na Facebooku jsou skutečně šťastnější a bohatší než vy

Koho při prohlížení Facebooku nikdy nenapadlo, že je v porovnání se svými přáteli vlastně docela chudák? Oni jsou šťastnější, bohatší a pořád na nějaké akci… Jistá studie zjistila, že všechny tyto pocity mají reálný základ.

Původní výzkum je už starý více než dvacet let: v roce 1991 jej provedl Scott Feld. Tento muž zkoumal úroveň a kvality sociálních sítí – ovšem pozor, nikoliv těch virtuálních, ale skutečných, které lidé přirozeně vytváří se svými známými, přáteli či rodinou.

Scott Feld spočítal průměrné množství přátel, které jedinec má, a pak vypočítal i množství přátel těchto přátel. Oproti všem očekáváním vyšlo najevo, že druhé číslo je vždy vyšší než to první – jinými slovy, vaši přátelé mají vždy více přátel než vy sami.

Takzvaný paradox přátelství byl později zkoumán a ověřen v mnoha jiných situacích a kontextech. Například na Facebooku budou mít vaši přátele vždy více přátel než vy; na Twitteru budou mít vaši followers vždy více vlastních followers. A v reálném životě bude mít váš sexuální partner vždy více sexuálních partnerů než vy sami. Aspoň v průměru.

Jso vaši přátelé také spokojenější než vy?

Ale jsou vaši přátelé také šťastnější, lepší, bohatší? Tyto údaje se těžko zjišťují, protože není tak snadné je vyčíslit. Myšlenka ovšem zaujala dva nadšence: Young-Ho Eorna z Univerzity v toulouse a Hang-Hyun Joa z finské univerzity. Ti pomocí složitého hodnocení řady faktorů došli k zajímavým výsledkům: ano, vaši přátelé jsou bohatší než vy.

Z čeho vůbec přátelský paradox vychází? Jednoduše řečeno: existují dvě skupiny lidí. Velká skupina lidí, která má pár přátel, a pak malá skupinka lidí, která má přátel hodně. Je vysoce pravděpodobné, že lidi z malé skupinky budete mít mezi přáteli i vy. A právě tito lidé výrazně zvyšují průměrný počet přátel vašich přátel.

Vše souvisí se vším

A co se týče bohatství a štěstí? Eorn a Jo zkoumali síť publikujících vědců – jestliže dva vědci něco publikovali společně, vytvořilo se mezi nimi spojení. Zjistili, že paradox platí i zde – spoluautor konkrétního vědce bude mít vždy více spoluautorů, ale zároveň bude mít i více publikací a bude i častěji citován. Vědci tento jev nazvali „generalizovaný přátelský paradox“.

Dvojice pak vyzkoumala matematické podmínky, které paradox určují. Zjistili, že se paradox objevuje jako výsledek určitého propojení mezi uzly (vědci nebo třeba uživateli Facebooku). Veškeré další atributy – bohatství nebo počet publikací – pak podléhají těm samým zákonitostem jako uzly samotné. Tyto atributy ovšem musí jistým způsobem korelovat s uzly samotnými.

Bohatství nebo štěstí mezi tyto atributy patří. Vaši přátelé na Facebooku tak s největší pravděpodobností opravdu jsou bohatší a spokojenější než vy.

Máte pocit méněcennosti? Máte ho správně

Zjištění dvou vědců tak vlastně potvrzuje, že veškeré deprese z toho, že vaši kamarádi na Facebooku se mají lépe než vy, jsou svým způsobem oprávněné. Problém je tím horší, čím snadněji tyto informace najdete. Není divu, že velmi otevřené sociální sítě, jako je právě třeba Facebook, dělají lidi opravdu nešťastnými – neustále se musí potýkat s pocitem vlastní méněcennosti.

Poznali jste se v předchozích odstavcích? Pak máte na výběr: pro zachování zdravého rozumu můžete na Facebook úplně zanevřít a zrušit na něm svůj účet. A nebo – což je možná rozumnější – stačí vědět, že ve vaší situaci je vlastně skoro každý…

Zdroj: Mashable.com

Publikováno: Neděle, 19 Leden, 2014 autorem Facemag.cz