Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Komplimenty na Facebooku rozdávají pohodu na univerzitních kampusech

Minulý podzim Facebook zachvátila nová mánie: vytváření facebookových stránek, kde si lidé navzájem říkají komplimenty.

Vše začalo na Queen’s University v kanadském Kingstonu. Čtyři studentky vytvořily profil, nazvaný Queens U Compliment. Povzbuzovaly své spolužáky, aby se nebáli soukromě poslat kompliment o kterémkoliv členovi univerzity. Tento kompliment byl poté zcela anonymně zveřejněn pod hlavičkou profilu. „Myslely jsme si, že by to byl úžasný projekt, kdyby rozdával pozitivu a štěstí v univerzitní komunitě,“ říká Jessica Jonker, jedna ze zakladatelek stránky.

Projekt studentů, díky kterému si lidé na Facebookové stránce anonymně zasílají komplimenty a pochvaly, zaznamenal obrovský úspěch a svým pozitivním poselstvím přesáhl i do reálného světa

Studenti univerzity si navzájem anonymně zasílají komplimenty a šíří tak pozitivní ovzduší

Nápad zaznamenal okamžitý úspěch. Jen o pár dní později již na profilu čekalo více než 200 upozornění  a žádostí o přátelství. Na konci zimního semestru již profil naplnil svůj maximální počet přátel, ale přesto se každý den objevovalo kolem stovky nových žádostí.

Facebook byl pro takovýto projekt ideální platformou. Jednak to je báječný způsob, jak svůj nápad či poselství dostat okamžitě mezi široké publikum. Jeho další výhoda spočívá v tom, že umožňoval lidem, zasílajícím komplimenty i moderátorkám profilu zůstat v naprosté anonymitě.

Další univerzity na sebe se svými vlastními stránkami komplimentů nenechaly příliš dlouho čekat. Stránky s komplimenty se začaly objevovat již v listopadu či prosinci.

V prosinci byla také studentem Danielem Ahmadizadehem založena stránka komplimentů na Stony Brook University. Vznikla z mladíkova popudu nějakým způsobem spojit 40 000 lidí, kteří na univerzitě pobývají. Během prvních tří hodin získala jeho stránka 300 likes.

A pojí se k ní velmi milý příběh. Jednou na stránku komplimentů Stony Brook University někdo přidal tento kompliment na adresu Zamira Miaha, který pracoval na nočních směnách v obchodě s koblihami hned vedle kampusu: „ Ten bengálský muž, který pracuje v Dunkin‘ Donuts na 25A je jistě ten nejmilejší a neštědřejší muž, od kterého jsem si kdy něco koupil. Pokaždé, když si něco objednám, on to automaticky nějak vylepší nebo přihodí pár muffinů nebo koblih navíc, a nikdy za ně nechce peníze. Vždycky pracuje sám v noci, ale stále je nesmírně přátelský. Vždy jsem jej chtěl pochválit nebo aspoň zanechat anonymní poznámku, a doufám, že existuje cesta, díky níž by se mohlo více studentů Stony Brooks spojit a vše mu oplatit – protože věřím, že takto se chová ke všem a vždy s úsměvem na tváři.“

Na stránce se poté rozběhla čilá diskuse, z níž vyplynulo, kolik toho Zamir dělá pro studenty na univerzitě, a poté se mezi sebou šedesát studentů domluvilo na epické odměně. Dali Zamirovi ručně psanou děkovnou kartičku, spropitné ve výši 400 dolarů, které ještě majitelé obchodu Dunkin‘ Donuts zvýšili na dvojnásobek  a vyrobili obří transparent, na kterém stálo „Stony Brooks jede na Zamira.“

Akty přátelství a pozitivity, které začaly na Facebooku, tedy síť samotnou přerostly do reálného světa. V tuto chvíli následuje zajímavý projekt již přes 130 stránek či profilů na Facebooku. A všechny mají společné jedno: jsou plné milých zpráv o talentech či osobnosti druhých lidí.

Zdroj:

http://mashable.com/2013/06/28/facebook-compliments-college/

Zdroj obrázku:

http://mashable.com/2013/06/28/facebook-compliments-college/

Publikováno: Čtvrtek, 4 Červenec, 2013 autorem Facemag.cz