Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Jeden z otců Facebooku se vzdal amerického občanství

Hodně radikálně a pro někoho nepochopitelně se zachoval Eduardo Saverin, jeden ze zakladatelů Facebooku, původem Brazilec, který získal americký pas v roce 1998. Nyní se svého amerického občanství vzdal. K tomuto činu se rozhodl v souvislosti s nedávným IPO Facebooku, v němž drží čtyřprocentní podíl v hodnotě kolem 3 miliard dolarů.

Rozhodnutí za půl miliardy dolarů

Pokud by chtěl Saverin ještě jako americký občan svůj podíl prodat, musel by z něj zaplatit poměrně tučnou sumu tamějšímu finančnímu úřadu. Jednalo by se o zhruba půl miliardy dolarů. Tím, že se dobrovolně vzdal amerického občanství a přijal residenční status v Singapuru, se však nutnosti platit vyhne. V Singapuru totiž žádná daň z kapitálového majetku není.

Nejde o první takové rozhodnutí

Saverin není zdaleka prvním, kdo se vzdal svého občanství, aby se vyhnul placení daní. K tomuto kroku se na světě ročně odhodlají tisíce lidí převážně ze zemí, kde platí určitá forma daňové progrese či je zde všeobecně vysoká daňová zátěž. Jen pro zajímavost, americký finanční úřad IRS kvartálně publikuje seznam osob, které se rozhodli k totožnému kroku jako Saverin.

Publikováno: Úterý, 5 Červen, 2012 autorem Facemag.cz