Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Jaký byl váš rok 2013? Facebook vám napoví

Jelikož se rok 2013 už pomalu chýlí ke konci, tak nastává čas se zamyslet nad tím, jaký vlastně byl. Byl úspěšný, zábavný nebo byl nudný a takový nijaký? Na tuto otázku vám nyní pomůže odpovědět i Facebook. Stejně jako minulý i letos spustil službu Přehled roku 2013, kde se můžete podívat na ty nejdůležitější události tohoto roku.

Tuto službu můžete nalézt na tomto odkazu nebo jednoduše na svém profilu viz obrázek níže. Facebook těchto 20 příspěvků vybírá podle vlastních algoritmů, nicméně podezříváme Facebook, že to vybírá pouze podle počtu „lajků,“ komentářů a klíčových slov.

Tyto výsledky jde rovněž jednoduše sdílet. Stačí zmáčknout zelené tlačítko „Podělte se o svůj přehled roku“ vlevo nahoře.

FB Přehled 2013

Na profilu jde lehce přehlédnout

Samozřejmě se můžete podívat i na svoji přátele. Jak to udělat? Pokud se chcete podívat na souhrnný přehled vašich přátel, podívejte se na tento odkaz. Nicméně pokud vám jde o určité kamaráda či kamarádku, tak je situace trochu složitější.

Jako první musíte jít na profil vašeho kamaráda a podívat se na webovou adresu. Ta bude ve tvaru https://www.facebook.com/XYZ . Klíčové jsou ty znaky za lomítkem, ty si zkopírujte.

Poté do adresního řádku vašeho prohlížeče zkopírujte https://www.facebook.com/yearinreview/. Zde na konec adresy za lomítko napište dané klíčové znaky a stiskněte Enter. Poté by se vám měli zobrazit ty nejlepší zážitky vašeho kamaráda či kamarádky.

Například pokud kamarádův profil má adresu https://www.facebook.com/jan.novak , tak do adresního řádku musíme napsat https://www.facebook.com/yearinreview/jan.novak

Nicméně nejzajímavější je asi možnost podívat se na celosvětové trendy. Například jaké jsou nejčastější životní události sdílené na Facebooku?

 1. Je ve vztahu, zasnoubil(a) se, oženil se/vdala se
 2. Cestování
 3. Stěhování
 4. Konec vztahu
 5. Nový kamarád
 6. (Ne)čekaný přírůstek do rodiny
 7. Nový mazlíček
 8. Ztráta milovaného
 9. Piercing
 10. Skoncování se (zlo)zvykem

Na prvním místě je samozřejmě láska. Ta se kromě prvního místa objevuje i na 4. a 8. místě, akorát už ne v tak pozitivním světle. Nejzajímavější nám ale přišla 9. – to tu je doopravdy tolik lidí, co má piercingy? Nebo jenom mají potřebu se tím vždy pochlubit?

Facebook ukazuje statistiky v přehledných schématech

Facebook ukazuje statistiky v přehledných schématech

Nicméně Facebook sestavil i další žebříčky. Například žebříčky nejčastějších témat. Jako první se podíváme na celkový, celosvětový žebříček:

 1. Papež František
 2. Volby
 3. Královské dítě
 4. Tajfun
 5. Harlem Shake
 6. Záplavy
 7. Miley Cyrus
 8. Bostonský marathon
 9. Tour de France
 10. Nelson Mandela

Politika patří mezi nejpopulárnější témata. Vždyť obsadily první tři místa. Přírodní katastrofy jsou taktéž „populární,“ umístily se na 4. a 6. místě. Lidé se ale umí i bavit – svědčí o tom Harlem Shake na 5. místě.

Miley Cyrus je jedinou popovou celebritou, která v tomto žebříčku objevuje. Proslavil twerking, díky kterému se o ní začalo hodně mluvit. A vzniklo na něj i hodně parodií. Na 8. místě je nechvalně známý Bostonský marathon.

Na 9. je celosvětově známý cyklistický závod Tour de France. Překvapením je na 10. místě Nelson Mandela. Na to, že zemřel teprve před pár dny tak už dokázal vyvolat obrovské reakce. Kdo ví, o kolik míst by byl výše, kdyby se tyto měření konaly později.

Španělsko taktéž ovládá fotbal - na třech místech jsou s fotbalem spojené témata...

Španělsko taktéž ovládá fotbal – na třech místech jsou s fotbalem spojené témata…

Zajímavé jsou i výsledky na regionální úrovni. Údaje z České republiky nejsou k dispozici, proto si musíme vystačit s ostatními státy. Například v Argentině na 1. místě je La Plata, což je jak argentinské město, tak i slovo pro stříbro. Na druhém místě je Justin Bieber a na třetím papež František.

Německu vládne fotbal. Na prvním místě je fotbalový tým FC Bayern, na 3. místě Borussia Dortmund a na 5. je finále Ligy mistrů. Top pětici doplňují na 2. místě povodně a na 4. volby.

V Polsku se žádné překvapení nekoná. Na prvním místě je sice Harlem Shake, ale jinak je vše očekávané. Na druhém místě jsou povodně ve Varšavě, na 3. místě je papež František na 4. je pro změnu referendum ve Varšavě a na 5. místě je papež Benedikt.

 

Publikováno: Pondělí, 9 Prosinec, 2013 autorem Facemag.cz