Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Jak zrušit facebookový účet uživatele, který zemřel?

I tohle k životu patří: může se stát, že některý váš příbuzný nebo blízký přítel zemře a vyvstane potřeba zrušit jeho facebookový účet. Jak na to?

V případě úmrtí uživatele Facebook nabízí celkem tři možnosti, jak s jeho účtem naložit: můžete jej ponechat ve stavu, v jakém byl, požádat o jeho zrušení nebo zvěčnění.

V prvním z těchto tří případů samozřejmě není potřeba udělat nic, zkrátka účet ponechejte svému osudu. Co když ale chcete účet zrušit nebo zvěčnit? Pak čtěte dál, ale pamatujte, že Facebook vám v žádném případě neposkytne osobní údaje, jako třeba přihlašovací heslo, k účtu mrtvého uživatele.

Zrušení účtu zesnulého uživatele

Pokud náhodou vlastníte přihlašovací údaje zesnulého uživatele, je situace snadná: přihlašte se jeho jménem na Facebook a dál postupujte standardním způsobem pro zrušení účtu na Facebooku.

Daleko pravděpodobněji ale tyto údaje nemáte. Pak je potřeba požádat Facebook o zrušení tohoto účtu. Facebook má ale tuto možnost pojištěnou: zruší účet mrtvého uživatele pouze na základě žádosti členů jeho rodiny nebo vykonavatele závěti. Žadatel o zrušení účtu je povinen se prokázat rodným či úmrtním listem zesnulého uživatele či dokumenty, vydanými místními úřady, které prokazují, že jste zákonným zástupcem zesnulého nebo správcem jeho pozůstalosti.

Pokud tyto dokumenty máte k dispozici, přejděte na stránku Zvláštní žádost týkající se účtu zesnulé osoby, zde vyplňte potřebné položky a žádost odešlete. Pro odeslání této žádosti sami nemusíte mít vytvořený účet na Facebooku.

Zrušení facebookového účtu zesnulého uživatele

Na začátku formuláře najdete okénka, kde je potřeba vyplnit základní údaje o vás i zesnulém člověku.

Jak zrušit účet na Facebooku mrtvého uživatele

Pak vás Facebook požádá o podrobnější informace: v jakém jste byli vztahu k zesnulé osobě a co si vlastně přejete s účtem zesnulého člověka udělat – zda jej chcete kompletně zrušit nebo pouze tzv. zvěčnit (o této možnosti se ještě zmiňujeme v další části našeho článku).

Zrušení facebookového účtu uživatele, který zemřel

Nakonec je potřeba k formuláři přiložit oskenované dokumenty, které prokazují vaše oprávnění požádat o zrušení účtu – rodný či úmrtní list uživatele či jiný úřední doklad.

Pokud bude vaše žádost schválena, účet zesnulého uživatele bude kompletně smazán včetně veškerých dat – jeho příspěvků, fotografií i videí.

Zvěčnění účtu uživatele

Jedná se o jakousi mírnější formu zrušení účtu. Na rozdíl od předchozí možnosti jsou odstraněna pouze přidaná data, profil uživatele jako takový zůstane zachován. Tento profil se samozřejmě nebude zobrazovat v návrzích přátelství, ale uživatelé jej budou moci vyhledat a na zeď zesnulého uživatele třeba přidat vzpomínkový status.

V případě, že vlastníte potřebné dokumenty zesnulé osoby je postup stejný, jako v předchozím případě, jen zaškrtnete možnost „Chci nechat tento účet zvěčnit“ místo „Chci nechat tento účet odebrat“.  Pokud dokumenty k dispozici nemáte, navštivte zvláštní Žádost o zvěčnění.

Zdroj: http://www.portiscio.net/jak-zrusit-facebook-ucet-v-pripade-umrti-uzivatele

Publikováno: Středa, 21 Srpen, 2013 autorem Facemag.cz