Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Inzerce: Jak ušetřit za energie?

Rekonstrukce a zateplování domu stojí mnoho peněz. Nicméně, pokud chceme v domě  dlouho a kvalitně bydlet (a zároveň neutratit celé jmění za vytápění a nebo klimatizaci celého objektu), měli bychom se zamyslet nad tím, zda se nám přece jenom neoplatí do bytu nějakou tu korunu investovat. Návratnost totiž může být v řádu několika let. Investujeme tedy předem do své každodenní budoucnosti. A také do své vlastní pohody.

Představte si situaci, kdy je venku neskutečné vedro (30 stupňů Celsia a více). V dobře klimatizovaném bytě se budete uvnitř cítit naprosto příjemně. Nebudete unavení a vysílení. A stejně tak v zimě bude v domě panovat příjemná teplotní pohoda. A to nemluvě o tom, že byty, které jsou dobře zateplené a umožňují správnou cirkulaci vzduchu, tak svým majitelům ušetří nemálo finančních prostředků. Jednoduše nemusíte neustále topit a nebo naopak mít od rána do večera zapnutou klimatizaci. Možná to nevíte, ale pokud správně dům zateplíte, můžete ušetřit až 80-90 % nákladů. Ostatně, že se můžete sami přesvědčit v následující tabulce, že jak výhodné to může být.

Opatření Úspora energie 
na vytápění
Výměna oken 7 %
Zateplení fasády 32 %
Zateplení stropu / podlahy půdy 30 %
Zateplení podlahy 10 %
Větrání se zpětným získáváním tepla* dalších 20 % (po zateplení)
Komplexní řešení dle doporučení normy ČSN 73 0540 70—80 %
Komplexní řešení dle doporučení pro nízkoenergetický případně pasivní standard 80—90 %

Zateplení domu sníží výrazně výdaje za energie, vylepšuje tepelnou pohodu ve všech místnostech (není vám ani přílišné horko v létě a ani se neklepete neustále zimou na podzim a v zimě). Proč tedy neivestovat do vaší vlastní pohody, když se vám to navíc za pár let vrátí? A ten komfort je skutečně k nezaplacení. Navíc nyní dostanete od státu podporu formou dotací, pokud váš dům bude „ekologický“.

Více o tom, jak získat dotace na zateplení a nebo dotace na kotle najdete na webu Cerpad.cz. Cerpad je poradenská firma, která se právě zaměřuje na ekologické zateplení domů a na rekonstrukce panelových domů. Poradí vám například, jak získat průkaz energetické náročnosti budovy, co to je vlastně onen energetický štítek atd.

Publikováno: Neděle, 25 Květen, 2014 autorem Facemag.cz