Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Jak se mění Facebook: Memes umožňují fanouškům stránek dát jasně najevo svůj názor

Komentovat příspěvek vaší oblíbené stránky na Facebooku? To je jako šeptat ve vřavě povstání. Bez holedu na to, jak jsou vaše komentáře hlubokomyslné či vtipné, zejména u příspěvků oblíbenějších stránek slova zkrátka zapadají. Kombinace nových prvků Facebooku ale přináší naději, že bude dodržen základní příslib facebookové komunikace: její obousměrnost.

Napište komentář, se kterým ostatní souzní, přidejte větší meme a získejte dost Likes – a váš komentář se vzápětí ocitne hned na prvních místech vlákna.

Znechucení chaosem

Po celá léta bylo komentování příspěvků čirý chaos. Neexistovalo žádné třídění, žádné hodnocení. Sebeinteligentnější komentář byl okamžitě pohřben mezi desítkami nesmyslů a výkřiků do tmy. Řada lidí od snahy takto komunikovat se svou oblíbenou značkou či osobností raději úplně upustila – neviděla v tom žádný smysl.

Pozitivní změny v posledních měsících

V poslední době ale Facebook dělá samé zajímavé změny. V březnu nejprve spustil možnost reagovat přímo na komentáře jiných lidí a vytvářet vlákna diskuse.  Komentování postů však zůstávalo stále chaotické, až v červnu Facebook předvedl další novinku: možnost třídit komentáře podle data nebo kvality. Chytré, originální a vtipné komentáře konečně dostaly šanci získat pozornost, jakou si zaslouží.

Klikněte na sekci komentářů u postu v newsfeedu a uvidíte nejlepší posty na prvních místech. Když se podíváte na oblíbenou stránku na Facebooku, tyto TOP komentáře se vám ukážou automaticky.

Pro fanoušky stránek začínala situace vypadat optimističtěji. Facebook ale vytáhl další eso z rukávu: obrázky v komentářích, nejprve pro posty uživatelů a brzy na to i stránek. Perfektní! Nyní stačí váš komentář doplnit vhodným meme a máte téměř jistotu, že se mu dostane zasloužené pozornosti.

Jak memes v komentářích fungují?

Obrázky v komentářích jsou mnohem chytlavější, upoutají více pozornosti a tím pádem mají také větší šanci, že získají více Likes a probojují se do TOP komentářů.

Podstatné je, že se Facebook těmito změnami oddálil prototypu obyčejného vysílacího kanálu a více se přiblížil své původní ideji: totiž místu, kde lze diskutovat, vzájemně si vyměňovat poznatky, zkrátka, kde probíhá plnohodnotná interakce dvou a více stran. Posty facebookových stránek se tak někdy mění v bitevní pole, kde bojují fanoušci proti nevhodným postům adminů, jindy ve sbor, společně oslavující novinku, někdy se samozřejmě diskuse i zaslané memy zvrhnou v chaos. K diskusi však dochází, a to se počítá.

Takto třeba fanoušci reagují na opakující se post:

Jak se mění možnosti komunikace se stránkami na Facebooku?

Meme v komentáři, který otráveně upozorňuje na opakující se příspěvek stránky, zaručen vzbudí pozornost dalších uživatelů i admina.

A zde zase přidávají druhou část příběhu:

Facebook v poslední době zásadně změnil možnosti, jak komunikovat se svými oblíbenými stránkami

Memes v komentářích mohou vtipně doplnit původní příspěvek způsobem, jakým by to pouhá slova nikdy nedokázala. Dobrý nápad získává zaslouženou pozornost.

Zdroj: http://techcrunch.com/2013/07/30/facebook-photo-comments-and-top-comments-unite/

Publikováno: Středa, 31 Červenec, 2013 autorem Facemag.cz