Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Jak na únavu při práci u počítače?

Při splnění pracovního úkolu je potřeba co nejvyšší vitalita a koncentrace. To platí u mnoha zaměstnání a ne jinak tomu je když pracujete u počítače. Nepřítelem se tedy stává především únava. A ta vzniká i při práci na počítači.

Práce u počítače sebou přináší dlouhodobé pozorování displeje, sezení na židli i neustálé klapkání do klávesnice. Proto i u tohoto zaměstnání je potřeba držet se několika doporučení, které vaši únavu buď eliminují, nebo alespoň sníží.

Pozor na únavu očí

Oči trpí při jakémkoliv zaměstnání, které vyžaduje pozorování displeje nejvíce. Sem tedy patří i práce na počítači. Můžeme být vděční, že za dlouhou dobu od uvedení počítačů na mnohá pracoviště se situace zlepšila. Způsobené to je především novými monitory, které již nezatěžují oči tak jako v minulosti. Jenže i přesto stále není vyhráno. Proto je vhodné udělat co nejvíce věcí, aby vaše oči trpěli co nejméně. Samozřejmostí by mělo být osvětlení prostor, kde pracujete.

Dále byste měli dbát na pravidelné a časté mrkání. Při pozorování obrazovky totiž mrkáme až 5x méně. Dochází poté k vysušení očí. Rovněž byste měli dodržovat pravidelné přestávky. Alespoň takové kdy na krátký čas odvrátíte zrak někam jinam.

Nezapomínejte ani na své ruce a záda

Pracování s klávesnicí přineslo nové civilizační choroby. Jsou to především záněty šlach a strnulost prstů. Nezapomínejte tedy v pravidelných intervalech procvičovat prsty jednoduchými cviky. Stačí udělat krátké protažení nebo protřepání. Vše je lepší než neudělat nic.

Při sezení na židli a to především nesprávném trpí celé tělo. I přes stále zlepšování pohodlí kancelářských židlí stále není tělo stoprocentně ušetřeno. Určitě se věnujte střídáním poloh nebo dodržujte krátké přestávky, díky kterým si odpočinou rovněž oči i ruce. Doporučuje se také ve volném čase se věnovat plavání, které značně pomáhá lidem vykonávající práci v sedě.

Únava se může stát nepřítelem v dobách nutnosti splnění termínů. Stejně jako koncentraci i ji ovlivňuje mnoho faktorů. Mnoho z nich jako je špatně zvolená výška stolu, nevhodné pracoviště nebo špatné dýchání můžeme snadno ovlivnit. Rovněž existuje na trhu mnoho přípravků, které vás zbaví únavy v časech kdy je pro vás nejvíce nevhodná.

Jestliže budete o své tělo pečovat půjde vám práce lepší od ruky díky čemuž budete spokojenější.

 

Publikováno: Středa, 19 Červen, 2013 autorem Facemag.cz