Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Jak Facebook využívá vaše fotografie v reklamách?

Před několika týdny vydal Facebook v souvislosti s jistým soudními procesy nové Prohlášení o právech a povinnostech. Mnoho uživatelů Facebooku bylo vyděšeno tím, že podle nového prohlášení mohou být jejich profilová data – včetně jména, profilové fotky či data narození –využita pro potřeby reklamy na Facebooku.

Tato informace sice není nová, ale v poslední době se dostává stále více do popředí veřejných diskusí. Zmíněné reklamy, tzv. „social ads“ jsou specifické tím, že se snaží přesněji cílit na uživatele a způsobem, jakým to dělají: řekněme, že se vám líbí stránka Nike. Vašim kamarádům se pak stranou newsfeedu může ukázat stránka Nike a poznámka, že jste mezi lidmi, kterým se stránka líbís vaší profilovou fotkou. Idea, která za tímto systémem  stojí, říká, že když vy máte rádi Nike, je velká šance, že si tuto stránku oblíbí i vaši přátelé.

Jak Facebook využívá vaše informace pro reklamu?

V pravém sloupci vedle vašeho newsfeedu můžete najít podobnou reklamu s fotografií a jmény vašich přátel, kterým se inzerovaná stránka líbí.

Co k tomuto typu reklam říká samotné Prohlášení o právech a povinnostech?

„ Dáváte nám svolení použít vaše jméno, profilový obrázek, obsah nebo informace v souvislosti s komerčním, sponzorovaným nebo souvisejícím obsahem (jako třeba stránky, které se vám líbí), který nabízíme nebo podporujeme. To například znamená, že povolujete podniku nebo jiné entitě nám platit za zobrazení vašeho jména a/nebo vašeho profilového obrázku s vaším obsahem nebo informacemi, a to bez nároku na jakoukoliv kompenzaci. Pokud jste si pro prezentaci zvolili určité publikum, budeme vaši volbu respektovat.“

Co si z toho mohou odnést uživatelé?

Co pro ně tyto podmínky znamenají?

  • Váš profilový obrázek a jméno se může objevit v reklamách po straně newsfeedu vašich přátel. Uživatelé Facebooku mohou tedy vidět vai fotku i jméno v souvislosti s „příběhy“, pokud jste si oblíbili značku, která tento příběh jako formu reklamy spustila.
  • Můžete se neobjevovat v social ads, aniž byste kvůli tomu museli mazat svůj účet na Facebooku. Učiníte to zcela jednoduše: V Nastavení soukromí zvolte položku Reklamy a zde upravte nastavení tak, aby se sociální info o vás nezobrazovalo v reklamách. Nemůžete se nicméně nikdy odhlásit z tzv. Sponzorovaných příběhů, které jsou vlastně jiným typem reklamy.  Pokud jste dali Like příběhu na stránce nebo zveřejnili fakt, že jste v nějakém spojení se stránkou, značka může Facebooku zaplatit za to, aby se tento fakt objevil v newsfeedu vašich přátel.
  • Váš profilový obrázek se nebude zobrazovat v reklamách pro úplně cizí lidi. Social ads se zobrazují pouze v rámci vaší sítě kontaktů. Facebook při použití vašich dat také bere v úvahu nastavení soukromí a pokud máte tyto informace nastavené tak, že je vaši přátelé nemohou vidět, nebudou ani použity v reklamě.
  • Za zapojení neobdržíte žádnou kompenzaci. Tím, že dáte stránce značky svůj Like, pomáháte vlastně značce najít další cíle své reklamy. Za tuto neúmyslnou pomoc ovšem nedostanete žádné finanční ani jiné vyrování.

Zdroj: http://mashable.com/2013/09/05/facebook-ads-photo/

Publikováno: Sobota, 7 Září, 2013 autorem Facemag.cz