Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Jak Facebook pomohl najít prarodiče bez většího virálu

Ještě měsíc zpět zažívala rodina Američana Billa Byerleyho chvíle strachu střídané s odhodláním bojovat. Jeho téměř devadesátiletí prarodiče trpící počínajícím Alzheimerem a demencí zmizeli, když se vydali na schůzku s rodinnou přítelkyní. Vnuk tak okamžitě rozpoutal pátraní pomocí  přátel a také  Facebooku, které sice nedosáhlo gigantických  rozměrů, avšak i s menším mobilizačním efektem vyvolalo v blízké lokalitě vlnu solidarity a elánu do pátrání. 

Jeli jen na večeři

Vernon (89) a Elaine (85) Schweisthalovi 19. července nasedli do své Toyoty Camry, aby si zajeli na páteční večeři do místa 20 minut vzdáleného  od jejich domova v Elmhurstu. Jako každý večer, Billova maminka vytočila telefonní číslo svých rodičů, aby zkontrolovala, zda je vše v pořádku a zda si vzali všechny své léky. Hned poté, co telefon nikdo  nezvedal, nasedl Bill do auta a vyrazil z New Lennoxu, aby je osobně zkontroloval. Srdce se mu zastavilo, když našel dům prázdný.

Že je věc asi vážnější než se všichni upokojovali, si uvědomil až druhý den ráno, kdy se prarodiče stále nevraceli. Chybělo auto, a přítelkyně, se kterou se měli setkat, je osudný večer vůbec nezastihla. Následně pod vlnou šíleného strachu, co se asi nemocné babičce a dědečkovi stalo, zmobilizoval Bill 200 místních dobrovolníků, aby prohledávali okolí jejich bydliště a místa večerní neuskutečněné schůzky. Stejný večer byla na Facebooku založena stránka s názvem Help Find Vernon and Elaine Schweisthal (https://www.facebook.com/helpfindvernandelaine).

Bill vyvěsil na zeď stránky podrobný popis svých prarodičů

 

Sdíleli hlavně sousedé a přátelé

Bill postupně vkládal na stránky výzvy k účasti společně s fotografiemi prarodičů, jejich a auta a mapou okolí. Operovali s myšlenkou únosu, stejně jako nehody, která jim znemožnila návrat domů a způsobila následné ztracení se v terénu. Do pátrání byla kromě dobrovolníků zapojena také speciální pátrací skupina místní policie, ovšem ani jedna ze skupin nebyla úspěšná.

Pomoc přišla až v podobě stránky na sociální síti a dobrotě cizích lidí, kteří na ni narazili. „Help Find Vernon and Elaine Schweisthal“ získala během prvních dvou hodin 650 liků, byla sdílena přáteli a sousedy, čímž v konečném důsledku dosáhla asi 40 000 návštěv. Nejedná se sice přímo o virál, ovšem i tak je to zajímavé číslo v ohledu na malé město a jakési „sousedské šíření“.

Zmizelí Vernon a Elaine

 

Chybělo pár hodin a mohlo být pozdě

Bill přidal rovněž odkaz na Twitter, žádal o sdělní jakéhokoliv tipu – i toho co nejvíc zanedbatelného. Aktuálně přispíval místy možného výskytu, kde se ukázalo nějaké podezření, že by mohli být. V neděli 21. července se konečně objevil příspěvek „WE FOUND THEM!“ následován několika dalšími radostnými a děkovnými.

Jistá žena z Princetonu shlédla fecebookovou stránku a rozhodla se nastartovat auto a projet nejrůznější cestičky a málo frekventovaná místa okolí svého bydliště, jestli náhodu nenajde nějaký náznak výskytu Vernona a Elaine. Přesně to se jí také podařilo – oba seniory nalezla poblíž místní farmy – vyčerpané, zmatené, bez jídla a pití po dva dny, ale naštěstí živé. Elaine si myslela, že jsou na dovolené a Vernon, že jsou pryč pouze jeden den. Z 20 minutového výletu se vyklubala cesta dlouhá 950 mil. Manželé byli okamžitě vzati do nemocnice, avšak podle lékařů chybělo skutečně málo hodin a oba mohli hladem a dehydratací zemřít.

Našel je Facebook

Za několik dnů poslal Bill děkovaný dopis Marcu Zuckerbergovi, který sdílel i na oněch stránkách. Podle něj nejen že pomohl nalézt milované rodiče a prarodiče, ale také scelil celou rodinu a vytvořil nový a citlivější pohled na oba stárnoucí manžele. „Je úžasné, jak rychle se dokážou šířit informace,“ poznamenal na adresu Facebooku.

Zpráva o ztracení a nalezení byla následně odvysílána na ABC a úvodní fotografie stránky se mohla změnit na banner ohlašující šťastný konec.

Oba senioři byli šťastně nalezeni živí

Publikováno: Pátek, 13 Září, 2013 autorem Facemag.cz