Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

INZERCE: Ubyde poskytovatelů nebankovních půjček

Ministerstvo financí několik měsíců pracovalo na novele zákona o spotřebitelských úvěrech a v červenci zveřejnilo první změny, kterých se dočkáme. Jde o to, že v České republice poskytuje nebankovní půjčky přes 50 000 společností, což je na 10 milionů obyvatel zbytečně moc. Cílem novely tedy je tohle číslo zredukovat. Zůstanou jen poctivé společnosti, zbavíme se lichvářů a společností, které si stanovovaly absurdní podmínky.

Dnes může začít poskytovat půjčky doslova každý, v budoucnu bude potřebovat odborné zkoušky, certifikát a doložit minimální kapitál ve výši 20 milionů korun. Zmizí společnosti, které vydělávají pomocí lichvářských praktik a klamavé reklamy. Měly by skončit i půjčky bez doložení příjmu. Všechny nebankovní společnosti bude navíc kontrolovat Česká národní banka.

Výhodou půjček bez doložení příjmu je skutečnost, že jsou často poskytovány okamžitě. Často si je lze domluvit po telefonu nebo prostřednictvím online formuláře a peníze máte na účtu do 24 hodin. Rychlá půjčka ihned je lákavá v případě větších i menších obnosů. Oblíbené jsou tzv. půjčky před výplatou, kdy vám společnost půjčí jen pár tisíc, abyste vydrželi do další výplaty. Ale kvůli tomu, že na půjčky do 5000 korun se nevztahuje aktuální zákon, se právě u těchto drobných půjček nejčastěji vyskytuje podvodné jednání. Novela zákona myslí i na tohle, bude se vztahovat na všechny půjčky bez ohledu na výši zapůjčeného obnosu.

Další nabídkou, po které Češi často sáhnou, je tzv. americká hypotéka. Zatímco hypotéka tak, jak ji známe, slouží k financování bydlení (nákupu nemovitosti, pozemku nebo rekonstrukci), americkou hypotéku lze použít na cokoliv – například na dovolenou. Přitom si můžete půjčit skutečně velký obnos (až pět milionů korun) na hodně dlouhou dobu (desítky let).

Nebankovní půjčky jsou u Čechů hodně oblíbené. Nejen kvůli tomu, že se obvykle jedná o půjčky bez doložení příjmu, ale rovněž díky tomu, že půjčí téměř komukoliv (mamince na mateřské, důchodcům i lidem se zápisem v rejstříku).

Publikováno: Sobota, 15 Srpen, 2015 autorem Facemag.cz