Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

INZERCE: Registrujte si ochrannou známku přes internet a buďte chránění proti zneužití

Známe to všichni. Každý podnikatel má konkurenci, které se obává. A tahle konkurence možná dobře sleduje každý váš krok (v dnešní době díky všem technologiím ani nemusíte být velký detektiv) a chystá se vám něco vyfouknout. Buď přímo nový produkt, nebo třeba podobu loga. Měli byste se chránit.

Ochranná známka vás ochrání, aby nikdo jiný bez svolení neprofitoval z vašich nápadů a vynálezů. Poskytuje vám exkluzivitu, díky které budete mít své logo/webovou stránku/název firmy/slogan/obal výrobku jen vy a nebudete se muset trápit s konkurencí. Pokud byste si všimli, že někdo vytvořil něco podobného, máte právo zahájit právní řízení.

A jak si ten patent zaregistrovat?

Online. Snadno. A rychle. Dříve byste museli věnovat několik dnů studiím příslušných předpisů a právních služeb, ale dnes už je vše jinak. Stačí se podívat na web Patentoid.cz. Vyplníte formulář o registraci ochranné známky a všechny starosti necháte na nich.

Registrace ochranné známky je dlouhodobý proces. I když se můžete spolehnout, že přihláška ze strany Patentoidu bude podaná do sedmi pracovních dnů od doby, kdy odešlete všechny podklady, není možné to celé nijak urychlit. Každá část schvalování má zákonem danou dobu trvání. Počítejte tedy s šesti až dvanácti měsíci, než budete opravdu držet v ruce Osvědčení o zápisu ochranné známky. Platnost ovšem začíná zpětně už dnem podání.

patent

Po registraci obchodní známky máte možnost používat symbol ®, a protože vyřízení trvá docela dlouho, během vyřizování je možné používat alespoň ™.

Vyplatí se to?

Ochrannou známku vám samozřejmě nikdo neposkytne zdarma. Zaplatíte celkem částku 9 900 Kč bez DPH, v níž už je zahrnut správní poplatek ve výši 5 000 Kč. Oproti výdělkům, které by vám mohly uniknout, kdyby si někdo přivlastnil váš produkt, je to ovšem naprosté nic. Ochrannou známkou si lze opatřit název, logo, tvar výrobku nebo obal. Nezáleží na tom, zda jste firma, podnikatel, OSVČ, provozovatel webového portálu, manažer, vydavatel nebo marketingoví specialista. S pomocí jednoduchého formuláře si patent zařídí každý.

Publikováno: Čtvrtek, 5 Listopad, 2015 autorem Facemag.cz