Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

INZERCE: Půjčku bez doložení příjmů si je třeba pořádně spočítat

Chybí vám peníze? V dnešní době to není nic neobvyklého. Je to už pár let, co se mluvilo o hospodářské krizi a o tom, že stačí pár let vydržet a pak se všechno zlepší. Místo toho to ale vypadá, že o žádnou krizi nešlo a že lépe nebude. Finanční situace už prostě je taková, jaká je, a všichni se s tím musíme smířit.

Když vám chybí peníze, rozbila se vám lednička nebo akutně potřebujete finance na něco jiného, nezbývá nic jiného než si půjčit. Možná patříte k dětem štěstěny a máte bohaté a ochotné kamarády či příbuzné, kteří vás zachrání a nebudou chtít vysoké úroky. Většina lidí je ale nemá, a tak nezbývá nic jiného než využít služby nějaké banky nebo nebankovní společnosti.

Existují jich stovky a informace o nich se na vás valí ze všech stran. Právě proto, že dnes sahá po půjčce stále větší množství lidí, jsou reklamy na půjčky opravdu všude – na billboardech, na internetu, v novinách. Větší či menší společnosti nabízí své služby a předhání se v tom, kdo vám nabídne lepší podmínky. Někteří vám nabízí nízké úroky, jiní rychlou půjčku, další sází na to, že jim nemusíte dokládat příjmy. Není divu, že se obyčejný člověk často nachytá a místo aby si půjčkou pomohl, zničí si život, protože se kvůli ní dostane do ještě větších finančních problémů.

Půjčky bez doložení příjmů jsou sice hrozně fajn, ale mnohdy nejsou moc důvěryhodné. Nejdříve byste měli zvážit, zda půjčku opravdu potřebujete. Půjčit si na rozbitou ledničku je opodstatněné, protože bez ledničky se dlouho žít nedá. Ale půjčovat si na dovolenou nebo na hezké Vánoce moc rozumné není.

Dalším krokem je výběr ideální půjčky a důvěryhodné společnosti. Zjistěte si dostatek informací o různých půjčkách a hlavně pořádně čtěte. I to, co je malým písmem. Není podmínkou, že banka vám nabídne výhodnější podmínky než nebankovní společnost. U nebankovních společností ale musíte být ostražitější a vybírat si jen ty seriózní, které mají slušné zázemí a existují delší dobu. Hlavně si u jednotlivých půjček spočítejte, kolik za ně skutečně zaplatíte. Berte v úvahu, že nestačí spočítat výši úroku, ale je nutné přidat všechna další poplatky (za správu úvěru, uzavření smlouvy, atd.).  Pokud si nebudete jistí nebo něčemu nebudete rozumět, kontaktujte nějakého odborníka.

Až budete vyplňovat žádost o úvěr, uvádějte pravdivé informace. Sice je pravda, že když si tam něco vymyslíte, zvýšíte pravděpodobnost, že vám tu půjčku dají, ale uškodíte tím jenom sobě. Pokud vaši žádost zamítnou, dobře vědí, proč to dělají. Zřejmě byste opravdu nebyli schopni splácet a dostali byste se do problémů. Účelem seriózní společnosti není zruinovat zákazníka, a tak vás raději odmítnou.

Co udělat proto, aby vám půjčku dali

Banky a nebankovní společnosti většinou nepůjčují těm, kteří vypadají, že nebudou schopni splácet. Měli byste se snažit vypadat jako důvěryhodní a bezproblémoví klienti. A nejen vypadat. Měli byste jimi rovněž skutečně být.

Jako problémový klient bývá označen někdo, kdo nemá dostatečné příjmy, má záznam v registru dlužníků, v minulosti měl problémy se splácením jiných půjček. Lidí, kteří spadají do této kategorie, je mnoho, a proto jsou společnosti, které nabízí rovněž půjčky pro problémové klienty.

Jaké jsou vůbec rozdíly v bankovní a nebankovní půjčce?

Když si půjčíte od banky, výhodou bude hlavně nižší úrok. U účelových půjček je nejmenší, ale musíte doložit, na co jste peníze využili. Jenže to je asi tak jediná výhoda banky. Bude si totiž velmi pečlivě vybírat, komu půjčí, a pořádně si vás proklepne. Projde si hlavně registry, ve kterých jsou zapsány všechny platby, které jste nezaplatili včas. Vy už si na to možná ani nepamatuje, ale banky vyšťourají i pár let staré záznamy, kvůli kterým vám pak nepůjčí.

Nebankovní společnosti si registry obvykle neprohlíží, a tak je schválení půjčky mnohem rychlejší. Nebankovní půjčky mívají také jednodušší smlouvy. Většinou se jedná jen o stránku A4, zatímco banky vám dají několikastránkovou smlouvu. Pokud tedy na peníze spěcháte nebo máte nějaký ten vroubek, rovnou na banku zapomeňte.

Hlavně si ale nezapomeňte prověřit, zda jste se nenechali napálit nějakou nedůvěryhodnou společností. Je jich spousta a je potřeba rozlišovat, které jsou dobré.

Fotka: Flickr - auntneecey

Publikováno: Středa, 11 Březen, 2015 autorem Facemag.cz