Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

INZERCE: Proč mají sportovní trofeje tvar poháru?

Přemýšleli jste někdy o tom, proč má tolik trofejí tvar poháru? Vzpomeňte si na Stanley Cup nebo například na pohár, který v Harry Potterovi na konci každého školního roku dostávala kolej s nejvyšším počtem bodů. Trofej ve tvaru poháru je ovšem nejčastější ve sportovních soutěžích, v jiných bývá nahrazena zrcadlem, andělem apod. Proč tomu tak je?

Pokud váš tým vyhraje, asi pro vás nebude úplně důležité, jaký tvar má pohár. Důležité je mít nějakou památku na tu slavnostní chvíli. Mohla by to být kostka, skleněná ruka nebo třeba topinkovač, i když bezpochyby čím větší, hezčí a dražší trofej vítěz získá, tím více se s ní bude chlubit. Ale proč zrovna pohár?

Teorií je více

V pravěku jste si jako trofej donesli kost z mamuta, byl to jasný důkaz, že jste jej skolili. Ve středověku to byl třeba kousek brnění nepřítele. Poháry navrhované výlučně za účelem trofejí se začaly objevovat až v polovině 18. století. Inspirace pro ně musela přijít dříve.

1. John Wesley a metodistické hnutí

Jedno vysvětlení vede k Johnu Wesleymu – teologovi, který vedl metodistické hnutí. Rituálem tohoto hnutí byly „hody lásky“, při nichž se sešlo společenství, jedl se chléb a pila voda. Je to podobné přijímání v křesťanské církvi, ale hody lásky byly jednodušší a řídili je spíše laici než duchovní. Wesleyho poháry s vodou měl dva úchyty, aby si je lidé mezi sebou mohli snadno předávat. Právě dvě ucha jsou známá i u dnešních sportovních pohárů, ale na druhou stranu neexistuje žádný důkaz, že za to může právě Wesley.

2. Starověké Řecko a Řím

Alternativním vysvětlením je, že poháry pochází ze starověkého Řecka a Říma. V některých sportovních soutěžích totiž vítězové dostávali tehdy ceněný olivový olej. A dostávali ho jak jinak než v poháru nebo ve váze.

Ať už je to, jak chce, dnes jsou poháry neodmyslitelnou součástí všech větších sportovních akcí. Pokud nějakou pořádáte, i vy si je můžete objednat. Na výběr je spousta různých typů a velikostí a je jen na vás, co si na ně necháte natisknout. O pohár budou účastníci hrdě bojovat.

Publikováno: Sobota, 25 Červenec, 2015 autorem Facemag.cz