Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

INZERCE: Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?

Každý z nás chce svému čtyřnohému miláčkovi dopřát to nejlepší. Jenže problémem je, že v dnešní době je dostupných tolik možností, a každý vám radí něco jiného, že je vážně těžké rozeznat, co vlastně je to nejlepší. Jak byste tedy svého pejska měli krmit a hlavně čím?

Čím ho nakrmit?

Vybírání krmiva je zřejmě to nejsložitější, co vás čeká. Máte prakticky dvě možnosti. Můžete pejskovi připravovat krmivo doma. Počítejte ovšem s tím, že je to časově a finančně náročné. Navíc to vyžaduje trochu odbornosti – musíte vědět, které živiny potřebuje a co mu do stravy zařadit. Domácí krmivo opravdu neznamená, že dáte psovi zbytky od večeře. To je asi to nejhorší, co můžete udělat.

Další možností je kupovat komerční krmiva. Granule, různé psí kapsičky a tak dále. Krmivo pro psy je dostupné v mnoha podobách a příchutích. Rovněž v různé kvalitě. Všechny reklamy na psí krmiva samozřejmě hlásají, že to jejich je pro pejsky nejvhodnější. Nemůžete tomu ale věřit.

Měli byste se zaměřit na složení krmení. Je nutné, aby obsahovalo vodu, energii, bílkoviny a minerální látky a vitamíny. Všechny tyto složky mají své nezaměnitelné místo. Stejně jako lidské tělo je tvořeno z velké části vodou, je tomu tak i s psím. Energii potřebuje každý psík, ti aktivní jí potřebují více. Proto jim dopřávejte energii z tuků, ale nepřežeňte to, jinak se budou trápit řídkou stolicí, ztrátou vody a vitamínů. Bílkoviny jsou důležité pro to, aby vše v těle fungovalo tak, jak má. Dávejte si pozor i na jejich nadbytek, který je u nekvalitních krmiv velmi častý. Projevuje se pak zápachem moči. S minerálními látkami a vitamíny je to jako u člověka. Pamatujte, že březí feny či štěňata jich potřebují více.

Jak krmit?

Většině psů stačí jídlo jednou nebo dvakrát denně. Menší psi mohou vyžadovat častější krmení. Pokud si nejste jisti, poraďte se s veterinářem.

Krmivo by ale rozhodně mělo být podáváno na klidném místě a na povrchu, který lze snadno očistit. Psi by ho měli jíst z čisté keramické nebo kovové mísy. Pokud máte více čtyřnohých mazlíčků, krmte je odděleně, ať spolu nemusí bojovat.

Pak nechte pejska odpočinout, určitě s ním necvičte. Obzvlášť velká plemena jsou náchylná k nadýmání žaludku a kroucení střev.

Fotografie: Flickr - mark graham

Publikováno: Pátek, 2 Leden, 2015 autorem Facemag.cz