Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

INZERCE: Jak vybrat ergonomickou kancelářskou židli?

Nelze obecně říci, jaká židle je nejlepší. Záleží totiž na konkrétním uživateli, jeho výšce a preferencích. Zato existuje pár rad, podle kterých poznat, že je židle dostatečně nastavitelná. A to je důležitý fakt pro splnění ergonomie.

Čím více věcí se dá nastavit, tím lépe. Samozřejmě začněte s výběrem podle velikosti postavy. Je špatné kupovat malé a hubené ženě velkou kancelářskou židli, do které zapadne, že ani nebude vidět. Vyberte něco odpovídající její velikosti, detaily se dají doladit.

Výška sedáku

Výška sedáku se odvíjí od toho, jak jste vysocí. Správně by to mělo být tak, že když sedíte, máte nohy skrčené v úhlu 90°. Sedák by měl být nastavitelný.

Šířka sedáku

Sedadlo by mělo být širší než vaše boky, ale zároveň byste měli pohodlně dosáhnout na opěradla. Pozor byste si měli dávat také na to, z jakého materiálu mají levné kancelářské židle vyrobený sedák. Kůže možná vypadá honosně, ale není moc vhodná, snadno se zapaří a loupe se. Lepší jsou prodyšné materiály.

Podpora bederní oblasti

Podpora spodní části zad podporuje správné držení těla a tím zmírňuje bolesti zad. Židle s nastavitelnou opěrkou beder jsou obvykle dražší, ale výhody za tu cenu stojí. Zdraví máte jen jedno.

zidle

Nastavitelné loketní opěrky

Opěrky by neměly mít jen kancelářské židle, ale také konferenční židle, protože i na jednání je dobré si odložit ruce. Jenže zatímco na konferenci si ty opěrky nepotřebujete nastavovat, u svého stolu v kanceláři je tomu jinak.

Dobrá ergonomická židle se nezaměřuje jen na držení těla a postavení zad. Paže, zápěstí a ruce jsou také vystaveny riziku únavy a zranění z běžných kancelářských činností (zejména z těch opakujících se). Opěrky nabídnou příležitost k odpočinku, ale pokud jsou umístěny nesprávně a nelze je nastavit, mohou představovat překážku při psaní.

Jak poznat, že je židle nastavitelná?

Už jsme si řekli, co je dobré mít u židle nastavitelného. Ale jak poznat, že to skutečně nastavitelné je? V obchodě si to můžete vyzkoušet, případně se zeptat personálu. V dobrém e-shopu je to napsané. Například na primazidle.cz to najdete. Najdete tam taky informace o dopravě zdarma a dodání do 24 hodin. Dokonce mají speciální kategorii Zdravotní kancelářské židle. Tam určitě nešlápnete vedle.

Publikováno: Neděle, 20 Prosinec, 2015 autorem Facemag.cz