Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

INZERCE: Chcete se stát automobilovým závodníkem?

Pokud se bojíte jezdit rychle a klepete se strachy v každé zatáčce, zřejmě nebudou závody sportovních aut nic pro vás. Někteří lidé ale rádi jezdí rychle a možná přemýšlí i o kariéře závodníka. Jak tedy začít?

Nejdřív byste si měli najít dráhu, na které budete moci závodit. Závodit na veřejných komunikacích je totiž nebezpečné a protizákonné. Na trati, která je přímo vyrobená pro závodníky toužící po rychlosti, si také užijete více zábavy. Než na takovou trať vyjedete, nechte se proškolit. Existují speciální školení pro závodní řidiče, neměli byste je podceňovat. Mimo jiné vás tam naučí i závodní pravidla a poradí vám, jak se vyrovnat se tratí.

Prvně se musíte učit

Naučte se brzdit. Chcete tvrdit, že už to umíte? Uvidíte, že na trati vám to tolik nepůjde. Budete se muset naučit, zda je lepší brzdit postupně nebo rychle. Správný styl brzdění je důležitý. Dobré zabrzdění vás zastaví, kvůli špatnému se ale můžete vybourat.

Nezapomeňte na správné držení volantu. Představte si volant jako hodiny a ujistěte se, že máte levou ruku na devítce a pravou na trojce. Měly by být takhle v jedné rovině, protože jenom tak můžete mít nad autem tu nejlepší kontrolu a volantem se vám bude dobře pohybovat.

Naučte se, co znamenají vlajky. Obvykle platí podobná pravidla, ale na různých místech si je přizpůsobují. Zelená vlajka znamená, že skončilo zahřívací kolo. Modrá vlajka se žlutým pruhem v úhlopříčce značí, že máte nechat předjet auto za vámi. Žlutá značí nebezpečí před vámi, žlutá s červenými pruhy značí nečistoty na trati (např. rozlitý benzín), máte zpomalit. Černá ukazuje, že je něco v nepořádku s vaším autem. Červená přikazuje, že musíte okamžitě zastavit.

Pak vás čeká dlouhý trénink

Nezapomeňte na úrazové pojištění, pojištění vašeho auta a další náležitosti, které by se mohly hodit, když se vám něco stane. Ano, možná budete dobrý a opatrný závodník, ale opatrnosti není nikdy dost.

Mimochodem víte, co se říká? Že prý o závodění můžete přemýšlet teprve po čtyřiceti dnech strávených na trati. Vydržíte tak dlouho?

Fotka: Flickr - John Enman

Publikováno: Neděle, 15 Únor, 2015 autorem Facemag.cz