Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

INZERCE: 18 tipů pro založení firmy

Na založení vlastní firmy si jen tak někdo netroufne. Je to stresující, bere to spoustu času, způsobuje spoustu starostí. Ale když se to povede, stojí to za to. Pojďme se podívat na pár tipů, které by se vám při založení firmy mohly hodit.

1. Zhodnoťte sami sebe

Ne každý má to, co je k založení firmy potřeba. Váš nápad sice může být geniální, ale pamatujte na to, že potřebujete také určité osobnostní rysy. Zakřiknutá osoba, která má strach promluvit na veřejnosti, to asi nebude mít moc lehké.

2. Rozviňte nápad

Nemůžete jen tak začít podnikat, protože je to v módě. Dopředu si vytvořte podnikatelský plán.

3. Otestujete nápad

Poté co vyhodnotíte jednoznačnou myšlenku, přemýšlejte o tom, jaké to bude, až se stane realitou. Budou lidé výrobek nebo službu potřebovat? Bude to fungovat? Může vám vydělat?

4. Určete si trh

I když jste došli k závěru, že o váš nápad bude zájem, není to všechno. Posuďte trh, zaměřte se na zákazníky, kteří váš výrobek nebo službu pravděpodobně budou nejvíce kupovat.

5. Najděte investory

Musíte s něčím začít, a pokud vaše úspory nestačí, najděte investora, kterého váš nápad nadchne. Důležité je, abyste si s ním rozuměli. Budete ho totiž muset poslouchat. Má právo na to, aby se vyjádřil.

6. Určete právní strukturu

Bude se jednat o založení s.r.o., akciové společnosti nebo jak to vidíte? Tohle musíte mít rozmyšlené. Pokud se v tom sami nevyznáte, nechte si poradit.

7. Vymyslete název firmy

Vyberte něco, co nejlépe vystihuje vaše podnikání. Nezapomeňte zkontrolovat, jestli je volná doména daného jména. Pak jméno zaregistrujte.

8. Využijte volných zdrojů

Na internetu najdete hromadu různých příruček a online kurzů, jak na podnikání. V případě že s podnikáním začínáte, určitě v nich najdete odpovědi na spoustu důležitých otázek.

9. Pojistěte se

Ujistěte se, že máte správné pojištění. Kromě úspěchů totiž přijdou i pády. Něco se může zničit, někdo vám něco může ukrást.

10. Vyberte sídlo firmy

Samozřejmě to záleží nejen na tom, kde by se vám sídlo hodilo a líbilo mít, ale i na financích. A myslete na to, abyste byli dobře přístupní zákazníkům.

business_podnikani

11. Patent může počkat

Pokud máte tak skvělý nápad, že jste uvažovali o jeho patentování, zapomeňte na to. Je to docela drahá záležitost.

12. Podělte se o své myšlenky s přáteli a rodinou

Založení společnosti je událost, která určitě ovlivní i váš rodinný život. Vaši nejbližší vám také budou nejupřímnějšími rádci a oporou.

13. Ignorujte odpůrce

Je rozdíl mezi konstruktivní kritikou a kritikou, která vás má jenom potopit. Rozlišujte to a s tím druhým případem si nedělejte moc starostí.

14. Buďte trpěliví

Mějte na paměti, že úspěch se nedostaví přes noc. Bude to nějakou dobu trvat, než začnete vydělávat.

15. Nechte si vytvořit pěkný web

Přece jen žijeme v 21. století. Web je důležitou součástí vaší firmy. Musí nějak vypadat, a pokud chcete být na internetu trošku známější, najměte si i copywritera. Může vám web otextovat, napsat tiskové zprávy a šířit povědomí o vaší firmě.

16. Pište si blog

Začněte už od založení firmy, popisujte triumfy i prohry od začátku. Budete známější a když upřímně přiznáte, jak se vám daří nebo nedaří, zákazníci vaši upřímnost ocení.

17. Najděte správné zaměstnance

Možná není úplně od věci popřemýšlet o tom už při založení firmy. Víte o někom, kdo by se vám hodil do týmu? Bylo by fajn nebýt v tom od začátku úplně sám.

18. Rozlučte se se společenským životem

Většinu svého času teď věnujete podnikání. Budete se muset dost uskromnit. Pokuste se ale nezanedbávat rodinu.

Fotografie: Flickr - Lars Plougmann

Publikováno: Středa, 14 Leden, 2015 autorem Facemag.cz