Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

INZERCE: 15 věcí, které jste nevěděli o lyžování

Trochu nám nasněžilo, a tak se můžeme vydat na hory. Spousta lyžařských pobytů je aktuálně ve slevě, takže uspoříte peníze a užijete si skvělou zábavu. Lyžování na bílých pláních totiž má něco do sebe. Je to fascinující sport a my se teď podíváme na několik fascinujících faktů o něm.

 1. Slovo „ski“ (lyže) má svůj původ v norském slově skíð, což znamená kus dřeva.
 2. Během druhé poloviny 19. století bylo lyžování považováno spíše za mužský sport. Ženy měly místo toho bruslit.
 3. Soutěžní lyžování se dělí na tři základní větve – alpské lyžování, nordické lyžování a freestyle. V alpském lyžování mají lidé pevně připoutanou patu k lyži, při nordickém lyžování nemají pevnou patu a ve freestyle se objevují různé skoky a prvky na základě toho, na co si troufnete.
 4. První doložený závod ve sjezdovém lyžování se konal v roce 1879 ve Švédsku.
 5. Alpské lyžování jako sport se dostalo na zimní olympijské hry v roce 1936.
 6. Harrison Schmitt, člen posádky raketoplánu Apollo 17, řekl, že astronauti mířící na Měsíc by se měli povinně učit lyžovat. Věřil, že technika lyžování pomáhá při chůzi na Měsíci.
 7. Víte, jak moc je lyžování populární? Až tak, že přibližně 80 zemí světa nabízí lyžařská střediska, která během roku navštíví asi 350 milionů lidí po celém světě.
 8. Lyžování je jedním z nejrychlejších nemotorových způsobů pohybu. Současný rekord za nejrychlejší sjezd na lyžích drží Simone Origone s rychlostí 251,38 km/h.
 9. Při středně náročném sjezdovém lyžování spálíte asi 350-400 kalorií za hodinu.
 10. Za vynálezem v současné době používaného vázání stojí Nor Sondre Norheim. Jeho vynález umožnil lyžařům skákat do vzduchu, což s předchozím vázáním nebylo možné.
 11. Jen v USA má lyžařská střediska 40 států. Největší a nejnavštěvovanější z nich je Vail Mountain Resort v Coloradu. Ročně ho navštíví 1,5 milionu lidí.
 12. Ve Francii, Rakousku a USA je zhruba 3000 vleků. V každé z nich.
 13. Podle Mezinárodní lyžařské federace (FIS) je jedním ze základních bezpečnostních pravidel lyžování podívat se nahoru a dolů po svahu, než se rozjedete.
 14. Běh na lyžích je jedním ze sedmi zimních sportů, které byly součástí každé zimní olympiády, která se kdy konala.
 15. Za kolébku lyžování je považována norská vesnice Morgedal.
 16. Norská armáda v roce 1721 měla první speciální lyžařskou jednotku.
 17. Ve Švýcarsku si při 35 % lyžařských nehod lidé zraní koleno. Při snowboardování jsou nejčastěji zraněná ramena a horní části rukou.
 18. Patronem lyžařů je svatý Bernard z Montjoux. Prý jsou po něm pojmenováni bernardýni.

Tak co? Navnadili jsme vás trochu? Tak ještě někam vyrazte. Stále není pozdě. Teď na poslední chvíli se to jen hemží slevami na lyžařské pobyty. Ať už plánujete jet do zahraničí nebo si užít českou zimu, při objednávání určitě ušetříte. Ale neváhejte! Kdo ví, jak dlouho se sníh udrží. Aspoň u nás v Česku je to nejisté.

Publikováno: Sobota, 3 Leden, 2015 autorem Facemag.cz