Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

„I Fucking Love Science“ – proč všichni tuto stránku milují?

Facebooková stránka „U Fucking Love Science“ má dnes téměř 7 milionů liků. Příspěvky přibývají několikrát denně a lidé sdílejí jako diví. Kde se vzala její popularita? A kdo je její zakladatelka? Máme tu čest s nějakou šílenou vědkyní?

Autorkou stránek je čtyřiadvacetiletá Elise Andrew. Když je zakládala, nikdy by nepomyslela, jakou budou mít popularitu a vliv na milovníky vědy nebo i vědce samotné. Lidi však nezajímá jenom Elisina stránka, ale i ona samotná. „Pouze lidem sdílím věci, které mi přijdou cool. To je vše,“ říká.

„I Fucking Love Science“ popisuje jako vnitřek jejího vlastního mozku. Stránka, která byla založena v březnu 2012 zahrnuje vše zajímavé a zábavné, na co kdy na internetu narazila – gigantické peruánské stonožky, komixy o mimozemšťanech nebo odkaz na každotýdenní nejnovější objevy. Ve skutečnosti stránku založila jako jakousi úschovnu všeho zajímavého, co našla.

Logo stránky I Fucking Love Science

Logo stránky I Fucking Love Science

„Stvořila jsem stránku kam jsem vkládala věci, které bych dala normálně na svůj profil. Pak jsem šla spát. A pak jsem se vzbudila a měla 1000 fanoušků,“ popisuje. Od té doby jejich počet stoupal o průměrně 10 až 15 000 denně.

Elise pochází z anglického Suffolku. Promovala s bakalářským diplomem z biologie, tedy nejnižším stupni. Ve světě se za vlivný považuje až hlas člověka, který má Ph.D. Míra respektu je také hodně závislá na počtu publikovaných odborných knih nebo článků. Elise však nic takového nedělá.

„Jsem generalita, miluji v podstatě vše. Kdybych měla tu možnost, studuji 10 různých oborů, deset různých magisterských nebo doktorských programů,“ říká nadšeně. Její oblíbenost spočívá hlavně v tom, že dokáže zaujmout akademickou obec a stejně tak děti. Přitom vzbuzení zájmu mladých o vědu je často velký boj. Elise Andrew tak dokázala fantasticky stvořit něco, co bude zajímavé, zábavné a poučné pro všechny generace.

Otázkou zůstává, proč je v názvu stránky možná pro děti nevhodné slovo „fucking“. Elise říká, že je to něco jako její značka. Chce tím vlastně říci, aby lidé nebrali všechno tolik vážně a tím se tak možná naučí něco nového.

Publikováno: Neděle, 15 Září, 2013 autorem Facemag.cz