Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Hacker „ukradl“ a zveřejnil data Facebooku

Internetem koluje zpráva o zveřejnění dat 100 milionů uživatelů Facebooku hackerem a bezpečnostním konzultantem jménem Ron Bowes. Přestože jde o závažné téma, situace není tak „horká“, jak jí prezentují bulvární nadpisy.

Jak už bývá zvykem, terčem útoků hackerů jsou programy a služby, které využívá co možná nejvíce lidí. S ohledem na zisk se vyplatí útočit například na Windows namísto ostatní operační systémy, což je ale nedělá bezpečnějšími. Jen jsou zkrátka pro hackery nevýznamné. Není tedy divu, že po ohlášení půl miliardy uživatelů se hackeři ještě víc zaměřili na Facebook. V očích veřejnosti se tak Facebook stává velmi zranitelným a děravým.

Uniklé informace se týkají 100 milionů unikátních uživatelů, tedy po vymazání duplicit a mrtvých duší z původního balíku informací o 170 milionech účtů. V balíku „ukradených“ dat o velikosti 2,79 GB najdete jejich jména, adresy profilů, jazyk nastavení a unikátní ID. Tedy to, co o sobě lidé vyplnili veřejně. Bowes tato data získal pomocí skriptu, který si sám naprogramoval a jehož pomocí jen sesbíral data, která si může prohlížet kdokoliv.

Pokud Vás zajímá, jak sesbíraná data vypadají, můžete si sami vyzkoušet data „ukrást“. Není to nic složitého. Po konferenci f8, kde Facebook představil nové Graph API, se přiřazuje ke každému objektu unikátní ID. Jak data vypadají a jaké ID má Váš profil, se můžete podívat na adrese http://graph.facebook.com/ Vaše uživatelské jméno. Pokud uživatelské jméno nemáte, můžete si ho nastavit na stránce facebook.com/username. Například data o mně jsem si „ukradl“ zde: http://graph.facebook.com/maigi

Ačkoliv o žádný únik dat nešlo, pro jistotu našim čtenářům klademe na srdce, že za všech okolností by se měly na Facebooku chovat tak, jako by vložené informace mohl číst kdokoliv. Obecně nedávejte na internet nic, co nechcete, aby bylo veřejné.

Publikováno: Čtvrtek, 29 Červenec, 2010 autorem Facemag.cz
Komentáře
  • jo!!!!!! gratuluji tomu hackerovi velmi velmi gratuluji. doufam ze nekdo ty informace nak zneuzije aby te zkrvenej FACEBOOK zrusili. strasne mi pije krev, na kazdem rohu slysim jen FACEBOOK. nekolik vet napr. ja uz se tesim az budu na FB. ja ti pisnu na FB atd….

  • hej tlamo co takle zkusit přečíst celej článek a pak teprv komentovat? :D jo a vsadim se že ty ůčet na fejsbůku stopro máš

  • ta velká lama, pardon tlama :D bude určitě jeden z návštěvníků jednoho AntiFB webu :D:D

  • Proč si dával práci s kradením věcí??? Vždyť sám FCB má v ptavidlech, že si můžen dělat s osobmnímí informacemi co chce, je to jeho majetek… XD a taky, že je prodává marketingovím společnostem, takže já bych se nebál hackera, který stejně s těmi informacemi neudělá nic horšího než FBC….

  • zbytečnej článek

  • ahoj jak se vede jo je ta lepka pěkná

  • MY PARTNER AND I dont definitely know very well what youre talking about the following. this specific cant always be the sole technique to consider this tends to the idea? It appears as though you already know a good deal regarding the subject, so why certainly not take a look at the idea extra? Ensure it is additional offered that will most people else exactly who might not exactly believe everyone? Youd find even more folks behellond the following should you just halted making normal claims.