Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Google+ vs. Facebook – kdo vyhraje?

Celosvětový gigant – společnost Google právě odstartovala dlouho očekávaný projekt Google+. Ten by měl být lepší a propracovanější verzí Facebooku – nejúspěšnější sociální sítě, která v současné době čítá přes 750 milionů pravidelných uživatelů. Má Google+ natolik silný potenciál, aby se v konkurenci sociálních sítí prosadil, nebo ho stihne podobně nevlídný osud jako například Google Buzz?

Prozatím je Google+ k dispozici pouze hrstce lidí, a to jen jako testovací beta verze dostupná na pozvánku. Z jejich reakcí lze ale usuzovat, že tohle se Googlu skutečně povedlo. Otázkou ale je – bude to taková bomba, která Facebooku odloudí věrné uživatele?

Google+ nechce zasahovat do soukromí uživatelů

Oproti Facebooku provedl Google+ velkou změnu, co se nastavení soukromí a vůbec sdílení všech dat týče – staví totiž na kruzích. Všechny lidi si v rámci Google+ můžete “zaškatulkovat” do různých skupin – rodina, spolužáci, spolupracovníci, blízcí přátelé, známí a podobně. Kruhů si můžete vytvořit kolik chcete a jednoduše si u každé skupiny nastavíte, co bude moct sledovat.

Narozdíl od Facebooku, který vybírá příspěvky zobrazující se na vaší zdi podle speciálního algoritmu (EdgeRank), na Google+ se vám bude zobrazovat v reálném čase vše. Příspěvky se budou řadit pod sebe, pouze podle času, kdy byly uveřejněny. Záleží tak jen na vás, zda budete chtít sledovat lidi ve všech skupinách, nebo si necháte zobrazovat příspěvky jen vybraných lidí.

Google+ se nechal inspirovat i Twitterem, a tak budete moct osoby sledovat, stejně jako na Twitteru (follow), aniž byste s nimi museli být přátelé. A stejně jako vy můžete sledovat někoho cizího, někdo cizí může sledovat vás, aniž byste byli navzájem potvrzení přátelé. Vždy si tedy nastavíte, zda chcete, aby byl příspěvek veřejný, pouze pro kruhy vašich známých, případně jen pro vybrané kruhy lidí.

Sociálních funkcí přibývá, ale hry na Google+ nehledejte

Sdílení fotek, odkazů, videí, chat s přáteli, dokonce i skupinový videochat – to jsou jen některé funkce, které Google+ svým uživatelům nabízí. Pokud ale čekáte, že si i na Google+, stejně jako na Facebooku zahrajete některou ze svých oblíbených her, jako je třeba Farmville, nebo Poker, tak budete zklamaní. Nic takového totiž na Google+ nenajdete.

Je tedy otázkou, zda budou uživatelé Facebooku chtít Google+ vyzkoušet, nebo ho dokonce za Facebook vyměnit.

Na obrázku se můžete podívat na to, jak služba ve skutečnosti vypadá

Google věří, že si novou službu Google+ v počátku oblíbí především lidé, kteří používají ve svých mobilních telefonech systém Android – v tomto případě totiž bude Google+ sloužit jen jako doplněk k již stávajícím účtům a uživatelé tak nemusí instalovat žádné další doplňky a budou mít vše na jednom místě. Vývojáři Googlu navíc slibují i nové varianty pro iPhone a iPad.

Zdá se tedy, že Google+ má velký potenciál, ale taky jednu obrovskou nevýhodu – přichází až po Facebooku, a to je velmi složitá výchozí pozice.

Myslíte si, že lidé budou ke Google+ houfně přecházet, nebo zůstanou u osvědčeného Facebooku? A jak se zachováte vy? Vyzkoušíte něco nového, nebo vám stačí stávající funkce na Facebooku?

Publikováno: Pátek, 1 Červenec, 2011 autorem Facemag.cz