Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Francie zakázala používat slova Facebook a Twitter v televizi a rádiu.

Francouzi už v televizním a rozhlasovém sdělení neuslyší slova jako „Twitter“ nebo „Facebook“, informuje o tom internetový server Mashable. Francouzská rada pro rozhlasové a televizní vysílání tyto názvy ve svých sděleních zakázala používat. Prý se jedná o skrytou reklamu.

Francie opět přišla s dalším kontroverzním zákonem. Tentokrát si vzala na mušku sociální sítě, které se mezi lidmi těší stále větší oblíbenosti. Moderátoři už nesmí při svých vstupech používat slova „Twitter“ nebo „Facebook“. Ta jsou povoleny pouze tehdy, pokud s nimi souvisí reportáž nebo zpravodajství o těchto společnostech či službách.

Velmi často jsme mohli od reportéru slýchávat věty typu „Náš pořad sledujte na Twitteru“ nebo „Najdete nás také na Facebooku“. S tím už je teď ale konec. Novináři mohou říct jen „Najdete nás na sociálních sítí“, ovšem nesmí udávat konkrétní názvy.

Francouzská rada pro televizní a rozhlasové vysílání dospěla k názoru, že používání názvů „Twitter“ nebo „Facebook“ odpovídá skryté reklamě těchto sociálních sítí. Odporuje tak francouzskému zákonu z roku 1992, který jakoukoliv formu skryté reklamy striktně zakazuje.

Christine Kelly, bývalý francouzský mluvčí pro radu televizního a rozhlasového vysílání, se snažil rozhodnutí vysvětlit. Preferování Facebooku, který stojí miliardy dolarů, podle něj vede k narušení hospodářské soutěže. Jiní lidé vidí za tímto zákazem snahu Francie potlačovat anglosaské vlivy, které se právě díky sociálním sítím začaly velmi rozmáhat.

Co si o tom myslíte vy? Uvítali byste takové opatření i v České republice?

Zdroje:

http://mashable.com/2011/06/03/twitter-facebook-mentions-banned-france/

http://www.zive.cz/bleskovky/francie-se-asi-zblaznila-chce-od-webovych-sluzeb-hesla-jejich-
uzivatelu/sc-4-a-156527/default.aspx

http://www.mediar.cz/ve-francouzskem-rozhlasu-a-televizi-se-nesmi-rikat-facebook-ani-twitter/

Publikováno: Středa, 8 Červen, 2011 autorem Facemag.cz