Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Francie chce získat choulostivé údaje uživatelů Facebooku

Pařížská vláda předložila další kontroverzní návrh. Podle ní by měly všechny internetové společnosti, včetně Facebooku, Googlu a Twitteru, o svých uživatelích uchovávat veškeré důležité informace po dobu jednoho roku. Na vyžádání úřadů, nebo protikorupční policie by potom měly vydat osobní údaje uživatelů, zahrnující heslo, telefonní číslo a adresu.

Šéfové Facebooku a Googlu: “Je to nebezpečné!“

IT specialisté, stejně jako šéfové největších internetových společností se shodují na tom, že ukládat data jiným způsobem, než jak to dělají doposud, je maximálně nebezpečné. Francouzská vláda totiž chce, aby společnosti změnily naprosto primární pravidlo – nikdy neukládat hesla v plné podobě. Takto uchovávané údaje by totiž mohly být velmi lehce zneužity třetí stranou.

Navíc je technicky nemožné, aby společnosti měnily systém ukládání dat jen pro jednu konkrétní zemi, když za hranicemi Francie vše funguje úplně jinak.

V dnešní době už se hesla neukládají v textové podobě, ale právě kvůli větší bezpečnosti uživatelů internetu jsou ukládány pomocí tzv. hashování . Například Facebook si tak do své databáze neuloží vaše heslo, ale pouze kontrolní řetězec znaků. Systém si tak jenom ověří, zda jste heslo zadali správně, ale není schopný ho zpětně rozkódovat do textové podoby.

Opravdu může takové opatření vést k většímu bezpečí na internetu?

Zdroje:

www.zive.cz
www.scinet.cz
www.xsten.net

Publikováno: Čtvrtek, 9 Červen, 2011 autorem Facemag.cz