Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook ztratí 80 % uživatelů během dvou let

Facebook prý čeká neradostná budoucnost: mezi lety 2015 a 2017 by se jeho populace měla snížit o 80 %. Tvrdí to alespoň studie, kterou vypracovali vědci z Princetonu a která porovnává životní cyklus Facebooku s cyklem šíření infekčních nemocí.

Facebook čtvrtého února oslaví své desáté narozeniny, podle nejnovější studie vědců z Princetonské univerzity ale budou jedny z jeho posledních. Vědci neváhali přirovnat největší sociální síť k dýmějovému moru – podobně jako mor se Facebook nejprve rozšířil mezi obrovský počet lidí a stejně tak jako smrtelná nemoc zase sám zmizí.

Imunita proti rozšířeným idejím

Vědci využili podobnosti mezi šířením infekčních nemocí a šířením jiných, samozřejmě neinfekčních jevů – například nápadů nebo právě účasti na sociálních sítích. Pro infekční nemoci, stejně jako pro nápady je typické, že se mezi lidmi bouřlivě rozšíří a pak zase zmizí, „vyhynou“. Nápady a ideje se šíří pomocí komunikace od člověka k člověku, až dojde ke stavu, kdy je již nikdo dále šířit nechce – lidé si vůči ideji, stejně jako tělo vůči nemoci, zkrátka vypěstují „imunitu“.

V souvislosti s Facebookem a dalšími sociálními sítěmi to přináší ještě jeden efekt: lidé, teří jsou na Facebooku dlouho, si vůči němu časem vybudují imunitu a odejdou. To ovšem podnítí i jejich přátele, kteří o Facebook budou mít o to menší zájem, a nakonec odejdou také. Spustí se tím lavinový efekt, který může ve finále pro Facebook dopadnou vyloženě tragicky.

Jak dopadne Facebook? Vyzkoušeno na MySpace

Jak ale vědci došli od infekčních nemocí k Facebooku? Vcelku jednoduše – vzorec, který je původně používán pro vytvoření modelu šíření infekčních nemocí, aplikovali na vývoj sociální sítě MySpace od jejího zrodu až po její postupný odchod ze scény. Tímto způsobem získali nový vzorec, specifický pro sociální sítě, a ten použili na současný Facebook. Tak bylo zjištěno, že v příštích letech čeká Facebook rapidní propad, který vyvrcholí mezi lety 2015 a 2017 a vyústí v odchod 80 % jeho současných uživatelů

Myslíte, že se vědci z Princetonu trefili? Skutečně se Facebook blíží svému konci?

Zdroje: AllFacebook, The Guardian

Publikováno: Pátek, 24 Leden, 2014 autorem Facemag.cz