Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook zpřístupnil aplikacím telefonní číslo a adresu bydliště uživatelů

S tímto víkendem přišel další průlom v přístupu Facebooku k soukromí jednotlivých uživatelů! Facebook ve svém víkendovém článku na oficiálním blogu informoval o tom, že od nynějška bude aplikacím povolen přístup k takovým informacím jako je telefonní číslo a adresa bydliště. Informace, které jsou mnohými uživateli považovány za citlivé, tak budou volně dostupné třetím stranám, tzn. tvůrcům a zadavatelům aplikací.

Facebook: Krize soukromí nebo zbytečná přecitlivělost?

Tato informace o zpřístupnění telefonního čísla a adresy byla mnoha uživateli přijata s nevolí. Jde o další z kroků, kterým Facebook cíleně zpřístupňuje soukromé informace třetím stranám a je otázkou, nakolik je tento krok rozumný. Otázkou také zůstává, nakolik jde o přecitlivělost uživatelů Facebooku a nakolik o zcela racionální snahu uživatelů uchovávat si své soukromé informace a obavu o zneužití těchto informací.

Kritické hlasy se ozývají také ohledně načasování a transparentnosti daného kroku ze strany Facebooku. Kolik uživatelů si skutečně povšimne této změny? Kolik uživatelů si od nynějška povšimne, že aplikací povolují přístup k těmto citlivým informacím?

Mnozí kritizují Facebook také za to, že při povolování aplikací není dána žádná další alternativa. Buď člověk aplikaci povolí a tím zpřístupňuje tvůrcům/zadavatelům aplikace své informace (a tedy od nynějška i telefonní číslo a adresu bydliště) nebo aplikaci nepovolí a tak k ní nemá přístup.

Bude zajímavé i nadále sledovat vývoj v oblasti soukromí u této nejnavštěvovanější světové sociální sítě.

Co si o tomto přístupu Facebooku myslíte vy?

Co si o této situaci myslíte vy? Je vám to jedno nebo vám vadí, že vaše soukromé informace mohou být předávány třetím stranám? Vadí vám politika Facebooku a to, jak zachází se soukromím?

Publikováno: Pondělí, 17 Leden, 2011 autorem Facemag.cz