Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook vstoupil na burzu a hned se zařadil mezi titány

Dlouho a netrpělivě očekávané IPO Facebooku se konečně stalo realitou. Celkový objem úpisu činil astronomických 5 miliard dolarů, čímž se Facebook zařadil mezi IT titány.

Během prvních 20 minut zobchodováno 200 milionů akcií

Bezprecedentní zájem stát se částečným vlastníkem Facebooku, tzn. nakoupit jeho akcie, byl patrný ihned po slavném opening bellu. Během prvních dvaceti minut se zobchodovalo těžko představitelných 200 milionů akcií. Celkem se tedy na těchto cenných papírech během pouhých 20 minut „otočilo“ asi 8 miliard dolarů.

Nasdaq vs. NYSE – kdo s koho

Mít Facebook pod svými křídly se od začátku snažili obě slavné newyorské burzy – technologický Nasdaq i NYSE (New York Stock Exchange). Nakonec vyhrál právě Nasdaq, který již hostí např. giganty jako Google či Apple.

Premiéra Facebooku se však neobešla bez potíží

Kromě technických obtíží, které neminuly ani nejmodernější technikou prošpikovanou newyorskou burzu Nasdaq, však je třeba říci, že, alespoň prozatím, akcie slavné sociální sítě nejsou výdělečné. Ačkoliv první obchod proběhl nad hranicí 42 dolarů (to je 10 % nad upisovací cenou), akcie se pak vydaly jižním směrem a od výraznějšího poklesu je ochránily jen intervence bank zodpovědných za jeho IPO (např. Morgan Stanley). Včera pak Facebook zavíral těsně nad 33 dolary, což představuje pokles o více než 10 % vůči upisovací ceně. Na druhou stranu je však třeba říct, že skutečný potenciál se ukáže až v dlouhodobém horizontu. Pokles klidně i o 20 % je běžnou praxí při IPO.

Chcete si koupit akcie Facebooku? Máte šanci

Pokud byste si rádi „zobli“ nějaký ten cenný papírek s tickerem FB, máte samozřejmě šanci. Většina brokerů v ČR poskytuje na Nasdaq běžně přístup. Na paměti je však potřeba mít skutečnost, že investice do akcií patří mezi ty rizikovější, o čemž se přesvědčili miliony akcionářů před 10 lety, kdy praskla tzv. internetová bublina. Doufejme však, že Facebook bude ušetřen a že firma a s ní i její akcionáři bude prosperovat.

Šťastné období pro Marka Zuckenberga

Kromě toho, že se díky IPO Facebooku stal Zuckenberg miliardářem, byl pro něj květen roku 2012 důležitý i z jiných důvodů. Oženil se totiž se svou dlouholetou přítelkyní, se kterou se seznámil během svých studií na Harvardu. I novomanželům tedy nezbývá než popřát, podobně jako Facebooku, hodně šťastných a spokojených let.

Publikováno: Sobota, 26 Květen, 2012 autorem Facemag.cz