Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook vám už vidí až do hloubi srdce

Každý den se dozvídáme, že každá informace, kterou o sobě zveřejníme na sociálních sítích, se stává veřejným majetkem s někdy nečekanými dopady. A to vše díky algoritmům, které dokážou dešifrovat váš uživatelský jazyk, nákupní zvyky i strukturu vašich přátelství. Nyní Facebook vidí až do vašeho srdce.

Poslední zprávy, které uveřejnil tým Facebooku pro výzkum dat, poodhalují, jak výzkumníci dokážou odhalit romantické pouto mezi dvěma lidmi na základě analýzy společných známostí. Je totiž pravděpodobné, že když mají dva lidé mnoho společných přátel, kteří se ovšem navzájem neznají, tito dva lidé jsou buď partneři nebo aspoň velmi blízcí přátelé.

Pokud vás zajímají detaily, najdete je zde.

Proč Facebook shání takové informace?

Společnost tvrdí, že nový algoritmus bude velkou pomocí při zkvalitňování vašeho newsfeedu. Když totiž zjistí, kteří lidé jsou pro vás nejvýznamnější, bude pro něj snazší vypíchnout právě jejich příspěvky.

Nemluvě o příležitostech, které algoritmus nabízí marketérům a inzerentům.

Nový objev je dalším důkazem, do jaké míry lze dolovat data na Facebooku. Již dříve se prokázalo, že pouze na základě toho, čemu dáváte Like, je možné zjistit mnohé velmi intimní informace o vás. To zahrnuje tak citlivá data, jako je vaše rasa, sexuální orientace, zneužívání návykových látek nebo to, zda vaši rodiče žijí odděleně. Jiné studie zase odhalují souvislost mezi vaším pohlavím a věkem a jazykem, jakým se na Facebooku vyjadřujete.

Máme nějakou šanci, jak na sebe na Facebooku neprozradit první poslední – i když nechceme?

Zdroj: http://mashable.com/2013/10/28/facebook-relationships-science/

Publikováno: Pátek, 1 Listopad, 2013 autorem Facemag.cz