Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook u českých teenagerů frčí, Twitter je nechává chladnými

Agentura Confidence Digital provedla v období od června do srpna výzkum mezi českými teenagery a jeho výsledky zveřejnila ve studii Czech Digi Teens 2013.  Studie prezentuje zajímavé výsledky nejen v oblasti chování našich náctiletých na internetu a sociálních sítích, ale poodhaluje i jejich technické zázemí či chování při online nakupování.

Není žádným překvapením, že nejoblíbenější sociální sítí českých teenagerů je Facebook. Svůj účet na něm má 91 % populace náctiletých. Na druhém místě se umístil Instagram, který je ovšem s Facebookem silně propojen. Ostatní sociální sítě, jako je třeba Foursquare, Pinterest nebo v zahraničí velmi populární Twitter, v oblíbenosti u českých teenagerů zaostávají.

Navštěvování sociálních sítí je pro celou čtvrtinu českých teenagerů tím hlavním důvodem, proč vůbec na internet chodí. Mezi dalšími důvody se uvádí třeba návštěva internetových zpravodajských portálů (12 % dotázaných) či vyhledávání informací ke studiu (2 %).

Jsme na Facebooku v bezpečí?

Téměř polovina respondentů se obává, že informace, které o sobě na Facebooku zveřejní, budou nějak zneužity. Tomu se samozřejmě dá zabránit pečlivým nastavením soukromí na Facebooku. K radikálnímu řešení, tedy smazání svého účtu, se odhodlává pouhých 12 % uživatelů. Řada teenagerů přitom uvádí, že by byli rádi, kdyby Facebook vůbec nebyl. Zároveň se ale bojí svůj účet smazat ze strachu ze sociálního vyloučení a také z obavy, že tak přijdou o nejnovější informace.

Studie dále ukázala, že si celých 42 % respondentů založilo svůj účet na Facebooku v době, kdy jim bylo méně než třináct let. To je proti pravidlům Facebooku a vzhledem k tomu, že Facebook nedávno takto mladým lidem umožnil veřejné sdílení příspěvků, to samozřejmě představuje bezpečnostní riziko.

Jak se proti tomu bránit? Rodičovská kontrola je velmi náročná – dítě se na Facebook přihlásí pod falešným jménem a rodiče nemají šanci jej vyhledat. Studie agentury zjistila, že historii prohlížení internetu svým dětem kontrolují pouhá 2 % rodičů. Polovina teenagerů navíc uvedla, že s nimi rodiče nikdy neprobírali rizika, která s používáním internetu souvisí.

Politika podle teenagerů? Přiznání Adolfa Hitlera

Je zajímavé, že celá třetina teenagerů na Facebooku aspoň po očku sleduje politické dění a udílí své lajky stránkám, které s politikou souvisí. Nejpopulárnějšími stránkami jsou ty, které souvisí s TOP 09 a Karlem Schwarzenbergem, výzkumníky ovšem překvapil fakt, že řada teenagerů do politiky řadí i recesistická Přiznání Adolfa Hitlera.

Informace o politických preferencích mladých lidí, kteří ještě nemají volební právo, jsou nicméně důležitým vzkazem politickým stranám. Právě z teenagerů se rekrutují budoucí voliči. Pokud jim strana bude schopná nabídnou přijatelný a zajímavý obsah již v době, kdy teenageři volit nemohou, může se jí tato investice v budoucnu bohatě vyplatit – a samozřejmě to platí i obráceně.

Pro úplnost je třeba dodat, že výzkum Czech Digi Teens 2013 probíhal mezi 176 respondenty ve věkové skupině 13-19 let.

Zdroj: http://goo.gl/cCWYaS

Publikováno: Pondělí, 4 Listopad, 2013 autorem Facemag.cz