Facebook magazínFacebook magazín | FaceMag.cz

Facebook pracuje na své vlastní RSS čtečce

Google Reader skončí už příští pondělí 1. července. I v dnešní době sociálních sítí má RSS své věrné uživatele, začínají se tak objevovat služby, které se chystají věrné místo Google čtečky naradit. Jedním z těch, kdo se o to pokusí, bude pravděpodobně i Facebook. Už na čtvrtek 20. června, kdy měl Facebook představit něco velkolepého, se spekulovalo o tom, že by to mohla být právě čtečka. Tehdy byla ale představena možnost videí v Instagramu. Nicméně jak se ukazuje, ani ta čtečka nebyla úplným tipem vedle.

Podle The Wall Street Journal Facebook tiše pracuje na čtečce, která by mohla nahradit Google Reader. Cituje řadu anonymních zdrojů z Facebooku, kteří odhalují sociální čtečku podobnou Flipboard, která je vyvíjena s cílem umožnit uživatelům číst novinky z různých zdrojů. Hlavou projektu a vývoje by měl být Michael Matas, dřívější designér Apple a Nest.

Už rok v utajení

Projekt Facebook Reader zřejmě probíhá už celý rok a to pod přísným dohledem Marka Zuckerberga. Je podivuhodné, jak se podařilo celý rok udržovat vývoj v tajnosti. Navzdory dlouhé době jsou totiž přesné podrobnosti o čtečce stále nejasné.

The Wall Street Journal informuje i o tom, že se jedná o produkt, který by měl fungovat na tabletech i smartphonech. Stále však není jisté, zda to znamená, že se bude jednat o samostatnou aplikaci jako je Flipboard nebo funkci, která bude integrovaná do Facebooku a optimalizovaná pro tablety a smartphony.

Facebook Reader = potenciální konkurence Flipboard?

Flipboard získal ocenění za svůj design a použitelnost. Umožňuje totiž uživatelům doslova „flip“ (otočit) stránku a číst zprávy na svém telefonu nebo tabletu jako noviny. V květnu dosáhl mezníku 50 milionů uživatelů.

Prostředí Flipboard.

Prostředí Flipboard.

Vraťme se ale k Facebook čtečce. Je tu totiž jedna zajímavá skutečnost. The Wall Street Journal nebyl schopný získat potenciální datum zveřejnění projektu a jde dokonce tak daleko, že naznačuje šanci, že by Facebook Reader neměla být vůbec nikdy veřejně vypuštěna. Ale po roce práce a vzhledem k úsilí samotného Zuckerberga na tomto projektu, nemluvě o úspěších Flipboardu, který by mohli chtít překonat a blížícím se konci Google Reader, to přece nevzdají?

Publikováno: Úterý, 25 Červen, 2013 autorem Facemag.cz